Společenství Romů na Moravě, které zajistilo otevření dílny, však usiluje, aby fungovala dál.

Patnáctiměsíční projekt s názvem Integrace Romů v Olomouckém kraji finančně podpořila Evropská unie. Jeho výsledky presentovali zástupci Společenství Romů na Moravě o víkendu před pracovníky ze sociálních oblastí.

Cílem projektu bylo začlenit Romy do majoritní společnosti a naučit je návykům, jež jsou samozřejmostí pro všechny, kteří denně chodí do práce.

Organizátoři jsou spokojení

„Povedlo se nám to. Teď chodí i šestnáct lidí. Před osmou hodinou jsou v práci,“ pochválila Romy vedoucí projektu Jitka Zdražilová. Na své svěřence pěla jen slova chvály. „Naučili se i totiž, že je třeba se v době nepřítomnosti omluvit, což je úspěch. Dodržují režim. Respektují domluvená pravidla. Udržují pracovní místo v pořádku. Hlavně ale v dílně nevznikají žádné spory. Vládne zde klid,“ řekla Zdražilová.

Do dílny nejdříve přicházelo jen pár Romů. Pod vedením Rudolfa Dubovana se učili práci se dřevem a kovem. Opravovali si své věci, ale dokázali vyrobit dětské houpačky či průlezky. Pustili se i do výroby košíků a čalouněných taburetek.

Zájem Romů roste

„Zájem o práci v dílně projevily i ženy. Měli jsme málo prostoru, ale podařilo se nám zapůjčit maringotku, z níž jsme vytvořili šicí dílnu. Získali jsme šicí stroj a ženy se naučily šít polštářky, obšívat dečky, ušily si záclony a ubrusy,“ vyjmenovala Zdražilová.

Úsilí Jitky Zdražilové a Rudolfa Dubovana ocenil zástupce ředitele Společenství Romů na Moravě Michal Kročil. „Podařilo se namotivovat Romy, aby chodili do práce přesto, že nedostávají plat a to je skvělé,“ neskrýval Kročil uspokojení nad výsledkem projektu.

Překvapila jej také zručnost Romů. „Nepředpokládali jsme, že se jejich výrobky budou dát prodávat, ale produkty mohou jít klidně na trh,“ dodal Kročil.

„V dubnu projekt končí, ale stále hledáme nějaké možnosti. Už dvě osoby se nám podařilo zaměstnat, od dubna nastupují do práce další dva Romové a jsem přesvědčená, že i další lidé z této komunity by se dokázali na trhu práce uplatnit,“ řekla Jitka Zdražilová.

Skutečnost, že za dva měsíce mají opustit místo, které tolika lidem dokázalo vrátit důstojnost, se jí nelíbí. Obává se, že veškerá práce přijde vniveč. „Určitě chceme pokračovat dále, aby se dílna nemusela zavírat. Ale zatím nejsou vypsané další programy. Chceme požádat o podporu kraj jednat s úřadem práce,“ řekl Michal Kročil.