Právě Kobylou si Společenství Romů na Moravě vybralo spolu s Olomoucí a Šternberkem pro svůj pilotní projekt Integrace Romů v Olomouckém kraji, který téměř čtyřmi miliony korun podpořila Evropská unie společně s Olomouckým krajem.

„Naším cílem je naučit lidi pracovním návykům a pomoci jim tak uspět na trhu práce,“ uvedla koordinátorka projektu Jitka Zdražilová. Nesnadný úkol už nese první ovoce. Jeden z klientů již sehnal zaměstnání. Společenství Romů na Moravě si Kobylou zvolilo záměrně. Romská komunita zde je silná a nezaměstnanost prakticky stoprocentní.

„Zdejší Romové jsou hodně šikovní. Velmi rychle se dokážou učit, ale musím jim vše ukázat úplně od začátku. Podívejte, co vše už zvládli,“ pochlubil se dovedností svých svěřenců Rudolf Dubovan, který své klienty učí zacházet s nástroji. Zatímco zpočátku Romové vyráběli jen rámečky na obrazy, destičky do kuchyně, dnes už umějí zhotovit topůrka, opravují lavičky, vyrobili i pískoviště a houpačky s průlezkami pro děti. V plánu má vedoucí dílny rozjet i výuku pletení košíků, vázání košťat. S Romy by také rád zhotovoval dřevěné hračky, ale i výrobky ze železa.

„Co mistr řekne, to udělám, a rád. Nechci se doma nudit,“ prohlásil Jan Goga. „Baví mě hlavně práce se dřevem. Chtěl bych si potom najít práci někde ve stolařství,“ řekl Radek Kachyňa, který už zaměstnání marně hledá dva roky. Dílnu si oblíbily dokonce i děti. Jednu chvíli sem chtěly chodit místo školy. „To jsme jim zatrhli. Rudolf Dubovan se jim věnuje odpoledne. Máme připravený i program na prázdniny. Chtějí si vyrobit velkou loď,“ prozradila plány Zdražilová.

Projekt v Kobylé pečlivě sleduje ředitel Společenství Romů na Moravě Michal Kročil. „Měli jsme velké obavy, ale pokaždé, když přijedu, je vidět velký kus práce. Vidím, že práce s Romy má smysl,“ prohlásil Kročil. Doufá, že projekt dílen v příštím roce neskončí. Dokonce uvažuje i o otevření obchodu v Brně, kde by výrobky klientů prodávali.