Lidé jako by se vrátili o pár století zpět. Namísto komínu jen roura od kamen vyvedená ze zdi. Nemají dokonce ani pitnou vodu. Třicítka Romů volá po nápravě.

„Už čtyři roky jsme bez vody. Předtím jsme měli starou studnu, o kterou se obec nestarala a museli jsme ji zavést. Chodili jsme na radnici a říkali, starejte se, my z potoku pít nebudeme, nejsme zvířata,“ lamentuje Jan Goga.

Se stížnostmi nepochodili. S kýbly chodí do potoka. Variantou je i provizorně zbudovaná studna, kam stéká povrchová voda z okolní podmáčené půdy. Ve všech zdrojích je voda závadná. „My tuhle vodu pít musíme. Nikdo se o nás nestará. Žaludek mě bolí, a to mám držet dietu,“ řekl Goga.

Žena zvyklá na komfort moderního světa by si při návštěvě tohoto domu připadala jako v rozvojové zemi. Zdejší matky musejí domů přinést kolem čtyřiceti kbelíků vody denně. „Co se dá dělat? Musíme vařit, uklízet, prát. Děti nemůžu nechat špinavé. Vodu nanosíme, ohřejeme,“ řekla Ema Voznicová. „Každá máme svoji vaničku. Ručně i pereme, aby byly děti čisté. Ale hlavně děti jsou z vody nemocné. Mají vysoké teploty, bolesti břicha a průjmy,“ přiblížila situaci Anna Oračková.

Radnice Romům pomáhat nehodlá. Že by obec byla za příšerné životní podmínky Romů odpovědná, to místostarostka Milena Kamená (nez.) odmítá. Romové si za prostředí, v němž žijí, mohou podle vedení obce sami.

„Já si ještě pamatuji, když ten dům byl funkční, byla tam koupelna, záchod. Spokojeně tam žily dvě rodiny. Kdo jej tak zdevastoval, to nevím,“ krčí rameny místostarostka.

To, že se děti pohybují mezi odpadky, je podle ní vina rodičů. Jen na poplatcích za odpady dluží Romové dvacet tisíc korun. Proto sem nepřijíždějí ani popeláři a tuny odpadků se hromadí kolem domu. „Když nepracují pro obec, nemáme jim ani z čeho strhnout poplatky na popelnice,“ řekla Kamenná.
Dům s pozemkem je ve vlastnictví státu. „Formálně v tom domě nikdo nebydlí,“ prohlásil ředitel ostravského Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Karol Siwek.

Romové tak dům obývají neoprávněně. Na ulici ale neskončí. Po řadě jednání přistoupil úřad na vstřícný krok. Romům dům zdarma daruje. „V přípravě je bezúplatný převod. Čekáme na udělení schvalovací doložky ministerstva vnitra. Majitelem pak bude Michal Goga a jak bude dál s majetkem nakládat, záleží na něm,“ dodal Siwek.