Kobylá byla první obcí Jesenicka, kde byl vyhlášen třetí povodňový stupeň. Varování o blížícím se nebezpečí sem přišlo už ve čtvrtek v osm hodin ráno. Patnáct minut nato starostka Milena Kamená (nez.) upozorňovala obyvatele domu za tratí na hrozbu. Předpokládala, že nábytek vystěhují do patra k příbuzným, ale nikdo ji neposlechl. Voda zaplavila přízemí domu do výšky pětadvaceti centimetrů. Teď by ji Romové nejraději lynčovali.

„Pojďte se podívat, kolik tady máme vody. Všechno je mokré. Mám zničenou ledničku i nábytek. Postele jsou promočené, oblečení smrdí. Všechno musím spálit. Jídlo je rozmočené. Kdo mi co nahradí? Já nemám nic,“ hořekoval Jan Goga. Náhradu chce po obci. Stejný názor sdílí i další obyvatelé domu, kterých zde žije kolem třiceti. Proti tomu se ale starostka zásadně postavila. „Proč pálit? Oblečení vyperte, nábytek dejte na špalky a sušte. Přivezli jsme vám cisternu s pitnou vodou, víc dělat nemůžu,“ řekla Kamená.

„Tady v obci jsou všichni zaplavení. Musíme čekat, až klesne Vidnavka, a pak větrat a sušit,“snažila se zklidnit houstnoucí atmosféru. Tím ale jen přilila olej do ohně. Romové očekávali, že si budou moci jít na účet obce nakoupit potraviny a hygienické potřeby. Domnívali se, že dostanou i náhradu za poničený nábytek. Splnění svých požadavků se začali hlasitě domáhat.

„Lidi tady nemají co jíst a vy pomáháte každému, jen ne nám Romům,“ začal křičet Ludvík Goga. „Uplavaly mi dva balíky pemprsek, nemám mléko pro děti. Nemám jim co dát jíst. Dovezete nám vodu a limonády si máme kupovat za své,“ dožadovala se pomoci jeho žena. Jak jí plenky uplavaly, když bydlí v prvním patře, to už vysvětlit nedokázala. „Já na vás napíšu petici a vy už na úřadě nebudete,“ křičel na starostku Ludvík Goga. Starostka odmítla učinit vůči Romům další vstřícný krok. Špatnou zkušenost má ze čtvrtku, kdy Romům přijeli na pomoc terénní pracovníci v čele s Michalem Kročilem ze Společenství Romů na Moravě, který se jim snažil zajistit ubytování. O krizová lůžka nejdříve žádalo dvanáct lidí, nakonec ale možnost ubytování na úřadě v noci ze čtvrtku na pátek přijali jen dva dospělí se dvěma dětmi. Otevřený účet v obchodě starostka zásadně odmítá. „Každý musí hospodařit tak, aby vyšel,“ uzavřela starostka.

Na její stranu se postavil i Michal Kročil. „Obec nemůže za tyto lidi převzít zodpovědnost. Sami mají svůj podíl viny na situaci, v níž se ocitli. Věděli, že se blíží voda, ale nic neudělali,“ uvedl Kročil. Na místo se rozhodl vyslat terénní pracovníky, aby uklidnili emoce. Romům přislíbil pomoc. „Pošleme sem základní humanitární pomoc, aby se eliminovalo nepříjemné období,“ dodal Kročil.