Minimální kupní cena byla stanovena na 37 tisíc korun.

Objekt získá ten, kdo nabídne více. Užívání těchto bunkrů má však svá úskalí.

Odbor nakládání s nepotřebným majetkem ve středu zahájil výběrové řízení, v němž se chce stát zbavit například lesního pozemku nedaleko Bečvy v Lipníku nad Bečvou či pozemku pod garáží v Přerově, která má svého majitele, a ten může uplatnit předkupní právo.

Geolog a čestný občan Jeseníku Jaroslav Skácel
Zemřel geolog Jaroslav Skácel. I díky němu znají v Maroku Česko

V blízkosti tří srubů

Nejatraktivnější položkou v aktuální nabídce bude jistě bunkr „řopík“ ležící u Starého Města pod Králickým Sněžníkem.

„Objekt stálého lehkého opevnění stojí zčásti na vlastním pozemku a zčásti na pozemku ve vlastnictví třetí osoby,“ stojí ovšem v nabídce.

Populární „řopík“, na který má předkupní právo vlastník pozemku, se nachází cca 1,2 kilometru severovýchodně od Starého Města v těsné blízkosti turistické trasy navazující z města na Novou ulici.

Severně ve vzdálenosti 300 až 400 metrů od pevnosti leží sruby „Krajní“, „Lesík“ a „Svah“, všechny objekty jsou součástí Staroměstského pevnostního okruhu.

Na objekt, který je bez inženýrských sítí, byla na základně znaleckého posudku stanovena minimální kupní cena 37 tisíc korun.

Bývalý přednosta Okresního úřadu Šumperk a senátor Adolf Jílek na archivním snímku.
Upřímný politik, ambasador regionu. Kolegové vzpomínají na Adolfa Jílka

Pro velmi zapálené fandy

Bunkry v pohraničí nejčastěji kupují fandové vojenské historie, kteří se je pokoušení opravit do původní podoby. Koupit bunkr od státu není složité, pokud o něj neprojeví zájem vlastník pozemku.

„Zájemce by však měl zvážit majetkoprávní komplikace a zda je jeho vztah k vojenské historii tak velký, že je ochoten absolvovat nespočet úředních a soudních jednání,“ poukázal spoluvlastník fortu v Olomouci-Radíkově Jan Bednář.

I když pěšky se k bunkru nový vlastník dostane, horší to bude s příjezdem autem.

„Vlastník přilehlých pozemků rovněž může zkomplikovat případné úpravy získaného vojenského objektu,“ poznamenal Jan Bednář.

Zájemce si může bunkr u Starého Města po předchozí domluvě s ministerstvem prohlédnout 6. února, na kdy je plánována prohlídka nabízené nemovitosti.

Ze zájemců o koupi, kteří splní stanovené podmínky,bude vybrán vhodný kupec na základě jediného kritéria, a to nejvyšší nabídnuté kupní ceny.

„Výběr vhodného kupce bude proveden i v případě, že se přihlásí pouze jeden zájemce,“ uvedlo ministerstvo na www.onnm.army.cz, kde jsou k dispozici další informace o aktuálním výběrovém řízení.

Tomáš Adamec, aktivní mladý muž z Moravičan.
Je mu dvacet a mění svou vesnici. Tomáš Adamec