V pátek 23. prosince je u stánku v rohu náměstí Míru u šumperské radnice živo. Před chvílí se setmělo, u stolků se baví hloučky lidí. Jakmile mezi nimi projde muž s brýlemi, plnovousem a v černé bundě, každý se s ním zdraví.

„Když k tomuto stánku kdokoli přijde a zaplatí čtyřicet korun za punč, jdou všechny tyto peníze konkrétnímu dítěti. Každý den jinému. Každý den nějaká osobnost, spolek, sportovní klub nebo firma punčovaly pro konkrétní dítě. Chtěl jsem, aby dnes na čtvrtou hodinu všichni přišli. Chci jim poděkovat. Jsme už na 430 tisících a třeba se nám podaří dosáhnout 450 tisíc korun,“ říká Rostislav Vaněk, zakladatel iniciativy Děti dětem, pod jejíž hlavičkou punčový stánek celý advent fungoval. Vybraná částka se nakonec zastavila na 453 455 korunách.

Do dobročinné aktivity se zapojila pestrá společnost: od šumperského starosty přes pracovníky místní nemocnice, horské chaty, malířství, fitness centra až po sportovce a sportovní kluby. Právě ke sportu má Rostislav Vaněk velmi blízko.

Donedávna byl profesionálním fotbalovým trenérem dětí. Na Hanušovicku také založil Regionální sportovní klub mládeže. Smyslem bylo sdružit větší počet dětí z několika obcí a městeček v horském regionu, aby mohly hrát soutěže ve svém věku.

„Ti talentovaní sportovci většinou pocházeli ze sociálně slabých rodin. Nemohli si dovolit jet s námi na soustředění. Bylo mi to líto. Organizoval jsem akce, z jejichž výtěžku jsme vždycky někam jezdili. Třeba na Spartu přes Davida Lafatu, na Baník Ostrava. Odehrál se turnaj, pak jsme tam přespali a druhý den jsme šli na trénink slavného klubu z toho města,“ líčí Rostislav Vaněk.

První byla Elenka

Časem se však mezi rodiči objevily třenice. „Maminky si po nějaké době začaly stěžovat, proč dítě, které trénuje jen dva měsíce, jede s námi, když tamten chodí třeba rok a půl. Takové hloupé žabomyší války,“ vzpomíná.

„Moje žena tehdy řekla: ‚Pořád jen pro někoho něco děláš a každý vidí jen problém. Kdyby ses na to vykašlal a radši pomohl nějaké postižené holčičce.‘ Já na to: ‚Nebuď tak chytrá a radši mi někoho najdi.‘ Byl jsem tehdy v Norsku na rybách a když jsem se vrátil, tak mi žena říká: ‚Tady jsem ti našla, podívej.‘“

Rostislav Vaněk se díky své manželce dostal k příběhu Elenky Vojtkové z Olomouce. Pro ni pořádal první dobročinnou akci. „Byl to pro mě strašně silný zážitek. Tam jsem se rozhodl, že to toho půjdu,“ popisuje Rostislav rozhodující moment.

Z jedné dobročinné akce v roce 2018 jejich počet loni vzrostl na 22. Mívají sportovní, kulturní nebo společenské zaměření. Dnes je spolek Děti dětem, který Rostislav Vaněk založil, patronem více než třicítky dětí s těžkým tělesným, mentálním nebo kombinovaným hendikepem. Od svého vzniku iniciativa rozdělila mezi potřebné děti 4,2 milionu korun, z toho 1,6 milionu v loňském roce.

„Rodině se vždy snažím pomoci tak, aby to něco zásadně změnilo. Každá rodina má něco, čeho chce dosáhnout, třeba speciální vozík nebo intenzivnější cvičení. Snažím se, aby pomoc té rodině byla nad sto tisíc korun,“ říká devětačtyřicetiletý muž.

Do svých aktivit zapojuje řadu známých sportovců. V týmu osobností Děti dětem je David Kobylík, David Rozehnal nebo Martin Blaha, ale třeba i hokejista Marek Peksa.

„Kolikrát nejde ani o peníze, ale o zážitky. S Mojmírem Chytilem jsem byl dětském domově. Jedna dívka je do něj zamilovaná. Splnil jsem jí přání a Mojmíra jsem jí přivedl. Když ho viděla, tři minuty ho objímala a jen brečela, nebyla schopná říct půl slova,“ popisuje jeden z čerstvých zážitků.

Játra pod stromeček

Před Vánoci mívá Rostislav Vaněk obzvlášť napilno. „Své“ děti navštěvuje během roku postupně, před Vánoci je ještě všechny objíždí a obdarovává. Od předloňska pro něj Vánoce mají ještě jeden, speciální význam. Ježíšek mu nadělil játra, která potřeboval pro transplantaci.

„V roce 2021 mi skončil Ježíšek Děti dětem, přijel jsem domů. Mám čtyři vlastní děti, rozdali jsme si dárky. Na zemi ještě šustily papíry a zazvonil mi telefon z nemocnice, že pro mě mají od dárce játra. Tak pro mě jela sanitka a 26. prosince jsem dostal nová játra. 28. prosince 2022 jsme pořádali charitativní futsalový turnaj. Na něm jsem oslavil své první narozeniny,“ uzavírá rodák z Jindřichova na Šumpersku.