„Velký zájem o roušky pozorujeme už přibližně dva týdny, tedy od doby, kdy onemocnění prasečí chřipkou začalo prudce přibývat,“ sdělila Martina Chudějová z Lékárny u Kauflandu.

Podle prezidenta České vakcinologické společnosti Romana Primuly je jediným preventivním opatřením pečlivé mytí rukou. Úplně zbytečné je podle něj nošení roušek.

„Má význam jedině ve zdravotnických zařízeních, kde jsou roušky vysoce kvalitní a také velmi často vyměňované. Spíš než zdravý člověk by ji měl nosit nemocný, aby nákazu nevydechoval do prostoru, ale zachytila ji právě látka,“ dodal Primula.

Levné roušky, jejichž cena se pohybuje kolem tří korun, přesto zmizely například z Lékárny u Medvěda v Šumperku.

„Lidé je kupovali po desítkách, nyní nabízíme jiný typ roušek, jejichž cena je ovšem 345 korun za čtyři kusy. Je to již kvalitní typ roušek, které například používají lékaři,“ řekla lékárnice Martina Matýsová..

Dodala, že lidé nyní také častěji nakupují vitamíny i přípravky povzbuzující imunitu. „Zájem je především o vitamín C a také přípravky, které obsahují echinaceu,“ konstatovala Matýsová.

Opatření také přijala šumperské nemocnice. Od pátku 13. listopadu platí zákaz návštěv na porodnickém a novorozeneckém oddělení.

„Zákaz návštěv se vztahuje pouze na tato oddělení a to z preventivních důvodů. Novorozenci jsou totiž nejohroženější skupinou,“ vysvětlil mluvčí šumperské nemocnice Tomáš Želazko.

Pandemická chřipka se nyní bude podle odborníků ještě rozšiřovat. „Současný velmi rychlý vývoj je zapříčiněný obdobím, kdy je populace každoročně náchylnější k respiračním onemocněním a může trvat zhruba tři měsíce,“ vysvětlil prezident České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Virus se však podle něj bude na našem území pohybovat ještě minimálně rok a půl.

Zatím ve zdejším regionu zůstává až do příštího týdne zavřená Střední odborná škola památkové péče a učiliště v Šumperku. Začátkem týdne se totiž potvrdil virus prasečí chřipky u jedné z učitelek. Studenti a učni mají ředitelské volno až do středy 18. listopadu.