Egon Morgenstern loni oslavil sté narozeniny. Jeho životní příběh vydá na dobrodružný román. „Podařilo se mu uniknout před koncentračním táborem, nakonec ale strávil pět let v komunistickém gulagu," řekl Luděk Štipl ze sdružení Respekt a tolerance, které mapuje historii židovských obyvatel našeho regionu a podílelo se na přípravě pořadu.

Egon Morgenstern dnes žije v litevském Vilniusu. Tam ho také loni v létě navštívil Luděk Štipl, aby mu poblahopřál ke stým narozeninám a blíže zmapoval jeho životní příběh.

V roce 1939 Egon Morgenstern uprchnul se svým mladším bratrem Armínem z Loštic do Polska, aby se zachránili před nacistickým terorem. Jeho rodiče Laura a Julius i mladší sestra Renata zahynuli během holocaustu.

Armín Morgenstern se nakonec dostal do Ruska a bojoval později ve Svobodově armádě. Egon putoval samostatně a skončil v Litvě. Krátce poté byl zatčen a souzen sovětskou tajnou policií NKVD za údajnou špionáž.

„Poslali jej do gulagu zřízeného v mrazivé pustině za polárním kruhem. Naštěstí veškerá utrpení způsobená hladem, zimou, nemocemi a těžkou fyzickou prací přežil," připomněl Luděk Štipl. Po válce se snažil dostat zpět do vlasti, ale sovětské úřady mu to neumožnily.

Pořad o Egonu Morgensternovi v cyklu Stopy, fakta, tajemství… bude Český rozhlas dvojka reprízovat v pondělí 16. března v půl sedmé večer.