Třicetimetrová stavba vyrostla na vrchu Háječek během uplynulého roku. Jejím investorem je spolek Jamapa. Za celým záměrem stojí jeho předseda Pavel Odstrčil.

„Pocházím ze Svébohova, jsem patriot zdejšího kraje a chtěl jsem pro něj něco udělat. Místo, kde rozhledna stojí, je logické. Je to nejvyšší vrchol mezi Svébohovem a Zborovem,“ řekl Pavel Odstrčil.

Kdo vystoupá po 144 kovových schodech, tomu se za příznivého počasí otevře výhled do širokého okolí. Spatří nejen okolní obce, ale i Zábřeh, Šumperk, masiv Jeseníků, část Rychlebských a Orlických hor.

Jedinečný je název stavby: nadhledna.

„Rozhleden je u nás spousta. Zjistili jsme, že je jedna podhledna a říkali jsme si, proč nemůžeme mít nadhlednu. Kdo přijde nahoru, pochopí, jaký má nadhled nad krásnou moravskou krajinou a jak ho to povznáší, protože se ocitne mezi zemí a nebem,“ vysvětlil Pavel Odstrčil.

Sedmatřicetitunová ocelová konstrukce má unikátní tvar hyperbolického paraboloidu. Z každé strany je přitom jiný. Tvůrcem architektonického návrhu je uznávaný architekt Zdeněk Fránek. V regionu jde již o jeho druhou realizaci. Je autorem i velmi populární Stezky v oblacích nad Dolní Moravou.

„Konstrukce do spirály vždy pevnější. Stromy také rostou do spirály,“ vysvětlil zvolený tvar.

V posledních letech rostou rozhledny v Česku doslova jak houby po dešti. „Podporují turismus, lidi vybízí k pohybu. Aby neseděli doma, ale chodili po venku i do výšky, naučili se mít rádi krajinu a Česko. Velmi pozitivní je, že oživují turismus v Česku,“ dodal Zdeněk Fránek.

Na šestisetmetrovém vrcholu se nejedná o první stavbu v historii.

„Moje generace nebo starší pamatuje, že na tomto místě stála dřevěná kůlová vojenská rozhledna nebo hláska. Ta ovšem pro svůj věk a zhoršující se technický stav byla koncem šedesátých let zbořena,“ řekl starosta Zborova Miroslav Jurásek.

Nejbližší cesta k nadhledně vede ze Zborova po žluté turistické značce. Dlouhá je necelý kilometr. Pohodlná, zhruba dvoukilometrová trasa je i ze Svébohova.

Návštěvníci ji mohou spojit s vycházkou po místní naučné stezce Nebe, peklo, země ráj. Vstup na samotnou rozhlednu je přes turniket, poplatek za osobu činí čtyřicet korun. Platit je možné mincemi, bankovkami až do hodnoty dvě sta korun i kartou.