Hurá na výlet. Co třeba na rozhledny? Podívejte se, tady jsou ty NEJ u vás
Jaro a volnější režim lákají ven a Deník pro vás zmapoval ty nejzajímavější rozhledny a vyhlídky v Olomouckém kraji. Skryté výletní perly s nádhernými výhledy najdete v každém okrese. Nechte se zlákat bohatými fotogaleriemi a zjistětě, jak se k nejbližším rozhlednám u vás dostanete, co vše z nich uvidíte a čím jsou výjimečné.
TOP 8 ROZHLEDEN A VYHLÍDEK V OLOMOUCKEM KRAJI
Nyní můžete u vás navštívit
Rozhledna Bukovka - hurá na 111 schodů
Bukovka
Kde: Rapotín, Šumpersko
Proč navštívit: Na samém vrcholu Bukového kopce, v nadmořské výšce 625 metrů nad mořem, stojí rozhledna Bukovka. Po zdolání 111 schodů se dostanete na vyhlídkovou plošinu, která se nachází v 18 metrech nad terénem. Z rozhledny je nádherný výhled na údolí Desné, hřeben Jeseníků, Rychlebské hory a masiv Králického Sněžníku.
Jak se tam dostanu: Po modré turistické značce ze Šumperka, Rejchartic nebo Velkých Losin nebo po žluté z Rapotína.
Rozhledna Brusná - pyšní se krásnými výhledy
Vyhlídka Brusná
Kde: Bludov, Šumpersko
Proč navštívit: Vyhlídka plošina na vrcholu Brusná u Bludova. Z plošiny pět metrů nad terénem je výhled na Bludov, Šumperk, Dolní Studénky a části Zábřežské a Hanušovické vrchoviny a Jeseníků.
Jak se tam dostanu: Z centra Bludova nebo železniční stanice po žluté turistické značce. Rozhledna stojí na trase naučné stezky Bludovská stráň.
Rozhledna Stříbrná Twiggy
Rozhledna Stříbrná Twiggy
Kde: Stříbrnice, Hynčice pod Sušinou, Šumpersko
Proč navštívit: Přes 31 metrů vysoká rozhledna z dílny architekta Martina Rajniše stojí na vrcholu kopce Štvanice ve výšce 866 metrů nad mořem. Vyhlídkovou věž válcovitého tvaru tvoří dřevěná konstrukce z modřínového dřeva se schodištěm uprostřed a krytou vyhlídkou na vrcholu. Čeká na vás 152 schodů, které musíte zdolat. Stabilitu subtilní konstrukce zajišťují ocelová kotevní lana. Věž tvoří celek s blízkým odpočívadlem.
Jak se tam dostanu: Z Hynčic nebo Starého Města po zelené turistické značce, ze Stříbrnic po žluté, modré a zelené.
TIP OD SOUSEDŮ: NEJ ROZHLEDNY V MS KRAJI
Rozhledna Štátula - pohodové místo na jihu
Rozhledna Štátula u Vitčic
Kde: Vitčice, Prostějovsko
Proč navštívit: Dřevěná rozhledna, kterou nechala postavit obec Vitčice na pozemku odkoupeném od soukromého vlastníka na katastrálním území obce Srbce. Jedná se o osm metrů vysokou dvoupatrovou dřevěnou stavbu, nabízející výhled na Litenčickou pahorkatinu, Drahanskou vrchovinu a Hanou. Vstup je volný, na vlastní nebezpečí.
Rozhledna Kopaninka - nová a vždycky potěší
Rozhledna Kopaninka v Repechách
Kde: Repechy, Prostějovsko
Proč navštívit: Je vyrobená ze smrkových kmenů z Repešského žlebu s kovovým schodištěm. Základ rozhledny tvoří šest dvacetimetrových stojek. Z rozhledny je výhled na Hanou, za pěkného počasí je vidět i Králický Sněžník, Jeseníky, Beskydy, Javorníky, Hostýnské vrchy či dokonce Malá Fatra. Výhled je i na jadernou elektrárnu v Dukovanech.
Vstupné činí 20 korun a návštěvníky vpouští turniket.
Rozhledna Brodek - malá ale milá
Kde: Brodek u Přerova, Přerovsko
Proč navštívit: Menší vyhlídková stavba ze dřeva je vysoká osm metrů a nachází se na návrší Stráž na okraji Brodku u Přerova v nadmořské výšce 215 metrů. Jedná se o soukromou stavbu, ze které je krásný výhled do okolí. Vyhlídkovou věž si postavil na svém pozemku místní občan v roce 2010. Dřevěná stavba je přístupná na požádání majitele a ochoz je zajištěn uzamykatelným poklopem.
Jak se tam dostanu: Kopec Stráž se nachází východně od obce, asi 200 metrů od silnice z Rokytnice do Brodku u Přerova.
Vyhlídka Zelená budka - Šternberk jako na dlani
Vyhlídka Zelená Budka
Kde: Šternberk
Proč navštívit: Vyhlídkové místo Zelená budka má podobu altánu, za příznivých podmínek se otevírají pohledy na obce hornomoravského úvalu od Olomouce až směrem k Uničovu. Kromě krásného pohledu na město Šternberk, tamní hrad či barokní farní kostel s klášterem turisté spatří také Mírov, pohádkový hrad Bouzov a zámek v Náměšti na Hané.
Jak se tam dostanu: Z města vede k altánu zeleně značená turistická trasa. K Zelené budce je možné jít také po okružní naučné stezce Prabába, která má na trase dlouhé čtyři a půl kilometru celkem devět zastavení. Východiskem i cílovým místem je rozcestí u bývalé restaurace Na kiosku, značení je provedeno značkami naučné stezky a doplněno šipkami. Jednotlivá zastavení návštěvníky informují o lese a jeho významu, savcích a ptácích žijících v lese, vodě i městě a hradu Šternberk. Dozví se také informace o místní pověsti a soše Ecce Homo.
Vyhlídka Bradlo alias Moravský Blaník
Vyhlídka Bradlo
Kde: katastr obce Nová Hradečná
Proč navštívit: Kopec sopečného původu ležící v nadmořské výšce 600 metrů je často přezdívaný jako Moravský Blaník a je nejvyšším bodem Úsovské vrchoviny. Na vrcholu Bradla je skalní útvar, který je oblíbeným turistickým cílem.
Jak se tam dostanu: Rodiny s dětmi se mohou vydat po naučné stezce s čertíkem Bradlíkem. Na téměř sedmikilometrové trase je čekají zajímavá zastavení s hracími panely, informačními cedulemi, dřevěná zvířátka a zábava a poučení o přírodě a životě v lese. Nechybí ani pověsti o čertech či zlatém pokladu. Na stezku je možné jít z Nové Hradečné přes vrchol Bradla až do Libiny nebo v opačném směru. Z vrcholu Bradla se turistům nabídne jeden z nejkrásnějších kruhových výhledů na Moravě. Vidět je možné například Hrubý Jeseník, Kralický Sněžník, většinu Hornomoravského úvalu a za jasného počasí také Hostýn.