Záměr znovu postavit na Králickém Sněžníku rozhlednu loni avizovalo občanské sdružení Patriot z Králík. Kamenná vyhlídková věž na vrcholu hraničního kopce stála až do sedmdesátých let minulého století, kdy ji polské úřady pro špatný technický stav nechaly strhnout.

Sdružení Patriot chtělo na Sněžníku postavit třicetimetrovou montovanou věž ze dřeva. „Výstavbu rozhledny na českém území nepovolily Lesy České republiky. Pravděpodobně ale vznikne na území Polska za evropské peníze," řekl předseda sdružení Jan Králík.

Představitelé Lesů však odmítají, že by jejich představitelé se zástupci sdružení Patriot oficiálně jednali. „Lesům České republiky není známo, že by na pozemcích spravovaných Lesy stála kdy nějaká rozhledna, o jejíž obnově by sdružení Patriot.cz s Lesy ČR jednalo," sdělil mluvčí podniku Zbyněk Boublík.

Rozhlednu chce na vrcholku hory, kde dnes leží jen hromada kamení, obnovit mikroregion tří příhraničních polských obcí. Z fondů evropské unie samosprávy získaly dotaci na pořízení technické dokumentace. Ta by měla být hotová do poloviny příštího roku. Vedle vyhlídkové věže, v jejímž přízemí by měla být vybudována expozice, má vzniknout vyhlídka s recepcí, toaletou nebo kavárnou. „Záměr je pokročilý a poměrně konkrétní. Věříme, že během několika let se jej podaří uskutečnit," doufá Králík.

Sdružení Patriot chce na vrcholu Sněžníku postavit alespoň horskou poštovnu. Jednalo by se o jednoduchou dřevěnou stavbu, v níž by obsluha prodávala turistické suvenýry nebo pohlednice. V budově by se nacházela poštovní schránka, odkud by jednou týdně putovaly dopisy a pohlednice na poštu v Králíkách.

Zda však Králická horská poštovna, jak se projekt oficiálně nazývá, vznikne, zatím není jisté. Záležet bude na tom, zda se podaří získat potřebná povolení. Zatím má sdružení připravené razítko, v těchto dnech nechává vyrábět i pohlednice nebo turistický suvenýr. Ten chce poprvé nabízet turistům na vrcholu Králického Sněžníku v sobotu 18. srpna.

„Prvního září se v rámci výstupu našeho sdružení na Králický Sněžník uskuteční křest nově vydané pohlednice," přiblížil nejbližší plány sdružení Králík.

Třiatřicet metrů vysoká rozhledna byla na vrcholu Králického Sněžníku otevřena v roce 1899. V roce 1912 začala turistům na moravské straně hory sloužit také horská chata. Ta byla kvůli špatnému technickému stavu zlikvidována v roce 1971. Vyhlídka na vrcholu kopce chatu přežila o pouhé dva roky.

V současnosti ve vrcholových partiích v této oblasti jakákoli infrastruktura pro turisty chybí. Návštěvník musí sejít buď na chatu Návrší nad Stříbrnicemi, nebo na polskou stranu, kde se 1,5 kilometru pod vrcholem Králického Sněžníku nachází ubytovna a restaurace.