Celkové náklady dosáhnou zhruba 12 milionů korun. Sto let stará zbrojnice je již řadu let v nevyhovujícím stavu, nyní již hasičům takřka doslova padá na hlavu, stropní trámy se už neobejdou bez provizorních podpěr.

„Výstavba nové budovy se proti rekonstrukci té staré ukázala jako levnější řešení. Nová zbrojnice vyroste na místě té dosavadní, která bude zbourána. Dokončena by měla být v roce 2013. Město letos požádá o dotaci Olomoucký kraj, tři miliony korun by rádo získalo z takzvaných významných projektů kraje. Zbytek najde ve svém rozpočtu,“ uvedl tajemník šumperské radnice Petr Holub. Po dobu stavby zatím hasičům jako zázemí bude sloužit garáž, která se nyní dokončuje.

V Šumperku působí jedna jednotka dobrovolných hasičů s 16 členy, zařazena je v režimu JPO 2, což znamená je k výjezdu schopná několik minut po vyhlášení poplachu. K dispozici má čtyři vozidla včetně velké cisterny. Na její provoz město každoročně vynakládá řádově statisíce korun. Jednotku tvoří členové občanského sdružení Sbor dobrovolných hasičů Šumperk–Temenice, ročně zasahuje u desítek událostí na teritoriu města i okolních obcí.