„Bylo mírně nad nulou, pod nulou snad jen na Ovčárně. Sníh byl mokrý a návštěvnost moc velká nebyla," zhodnotil víkend dispečer jesenické horské služby Jiří Hendrych. Podle něj je na Ovčárně kolem 25 centimetrů přírodního sněhu, v nižších polohách pět až deset centimetrů. Zimní střediska tak sázejí na technický sníh. Pro běžkaře byla upravená pouze trasa z Ovčárny na Švýcárnu, na ostatních místech podmínky pro běžecké lyžování příliš vhodné nejsou.

O víkendu se lyžovalo například v Koutech na Šumpersku, kde na svazích leží v průměru kolem 60 centimetrů sněhu. „Přijelo několik tisíc lidí. Na to, jaké bylo počasí, byla návštěvnost ještě slušná. Hlavně sobota byla dobrá," uvedl provozovatel Petr Marek. Poloviční návštěvnost proti prosincové obvyklé hlásí ski areál v Branné na Šumpersku. „Počasí se na víkend pokazilo, přijelo maximálně 200 lidí," uvedl provozovatel Rostislav Procházka.

Pouze několik desítek lidí dorazilo na zahájení sezony do areálu Kaste v Petříkově na Jesenicku. „Pořádali jsme kurz pro instruktory, takže alespoň nějací lidé byli. Doufáme, že se počasí brzy zlepší, ať můžeme něco přisněžit," řekl majitel areálu František Kaštyl. V Petříkově jako v jediném z oslovených středisek přeruší provoz. Vleky se zastaví v úterý a rozjedou se až o předvánočním víkendu.

Nižší návštěvnost se pozitivně projevila i na úrazech, podle Hendrycha záchranáři o víkendu v Jeseníkách ošetřili jen tři, žádný nebyl vážný.

Lyžovalo se však nejen v horských oblastech. Provoz zahájilo i nejníže položené zimní středisko kraje v Hlubočkách nedaleko Olomouce. „Moc se to nepovedlo, dnes nepřijel skoro nikdo. Uprostřed týdne se má ale ochlazovat. Jde nám hlavně o to, aby bylo hezky na Vánoce, které jsou pro všechny areály stěžejním obdobím," řekl provozovatel areálu Michal Stojmenov.