Autobusové nádraží v Mohelnici zhotovitelská firma opravovala během letošního jara a léta. Vyměnila mimo jiné poškozenou dešťovou kanalizaci. Do stropu podzemních garáží také instalovala trubičky, které mají odvést vodu nashromážděnou mezi strop a izolaci.

„Kontrolní trubičky jsou svedeny do nádrží. Do března příštího roku se bude sledovat, jak se nádrže plní, zda trubičky konstrukci odvodňují, jestli vysychá. Jde v podstatě o nouzové řešení,“ popsal starosta Mohelnice Pavel Kuba.

Podle zprávy, která popisuje odstranění závad, se účinnost opatření ukáže v řádu týdnů. „Vysychání bude pozvolné, odhadem může trvat tři až osm týdnů. Po vyhodnocení a podchycení všech míst, kde zatéká, bude finálně opraven strop, stěny a podlahy a vyměněny prvky podléhající korozi, například kabelové žlaby,“ stojí v dokumentu.

Přijde na řadu radikální zásah?

Vedení města však počítá i s horším scénářem: že voda bude přes porušené izolační vrstvy protékat i nadále a izolace bude nutné položit znovu.

„Zhotovitel se domnívá, že po opravě dešťové kanalizace by mohlo dojít k vyschnutí. Já v toto řešení důvěru nemám. Po dešti, který přišel, se domnívám, že navrhované řešení nepomůže,“ řekl starosta Kuba.

Celá problematika se dostala i na pořad jednání posledního mohelnického zastupitelstva.

„Je třeba přiznat, že stavba je bohužel odfušovaná. Jediná možnost je to celé odkrýt a udělat izolace kompletně znovu. Jiné řešení to nemá,“ je přesvědčený zastupitel Miroslav Konečný.

Zda bude radikální zásah nutný, se rozhodne příští rok v březnu. Oprava by pak trvala tři až čtyři měsíce a nádraží by muselo být znovu uzavřeno. Letos jeho dlouhodobějšímu vyřazení z provozu bránila řada uzavírek ve městě.

„Jsme schopni to na jaře řešit. Za peníze zhotovitele, který se k tomu hlásí a závady chce odstranit. A město za opravy neplatilo ani korunu,“ dodal starosta Kuba.

Autobusové nádraží s podzemními garážemi vzniklo na místě starého autobusáku. Má zastřešená nástupiště, veřejné toalety či čekárnu pro cestující. Vybudování přestupního terminálu vyšlo na 51 milionů korun. Město ze svého rozpočtu zaplatilo šest milionů, zbytek pokryla dotace.