Nový dokument počítá s několika rozvojovými plochami. Pro rodinné domky je v plánu vyčleněno pět lokalit v různých částech města, zejména však ve směru ke Střelnici, Pešti, Vlčicím a Žadlovicím.

„Pro každou lokalitu nechá město zpracovat architektonickou studii zástavby, aby bylo například jasné, kudy má vést komunikace, a aby domy nebyly takzvaně každý pes - jiná ves,“ řekl starosta Loštic Ctirad Lolek (Nez.demokraté).

Město nepůjde stejnou cestou jako některé jiné obce, které pozemky vykoupí, zasíťují a prodají stavebníkům. „Nemáme na to prostředky. Čekáme, že se stavby chopí soukromí investoři,“ uvedl Lolek

Zároveň upozornil na problém, že většina pozemků patří soukromníkům. Záleží tedy na nich, jak se s nimi případní investoři domluví, zda se jim podaří pozemky koupit.

Důležité je pro město i určení plochy pro budoucí průmyslovou zónu. Je to dvakrát deset hektarů při silnici z Loštic do Palonína. Radnice počítá s tím, že zónu v budoucnu využije pro svůj rozvoj zejména místní výrobna tvarůžků.

Zpracovatelé územního plánu se museli vypořádat s velkým omezením v podobě ochranného pásma kanálu Dunaj – Odra – Labe. Tento dlouhodobý záměr schválený vládou pozastavuje rozvoj zejména Vlčic, které patří pod loštickou správu. Počítá totiž s přehradou nad Lošticemi, která by zatopila celé údolí Třebůvky včetně Vlčic. Město Loštice se záměrem nesouhlasí, ale ochranné pásmo kanálu musí respektovat.