„Překvapilo nás to a jsme z toho nadšeni. Vysvětlujeme si to tím, že komunita okolo stezek je věrná. Naši návštěvníci vidí, že na stezkách denně děláme. Máme tým pěti lidí, kteří se o stezky deset měsíců v roce starají. Bikeři vědí, že stezky dlouhodobě budujeme i udržujeme za svoje. Ze tří čtvrtin je financujeme z peněz, které vyděláme na Základně. Peníze od bikerů vkládáme zpátky do stezek,“ okomentoval obrovský úspěch internetové sbírkové kampaně jednatel Rychlebských stezek Pavel Horník.

Cílem bylo získat během měsíce čtyři sta tisíc korun. Rychlebské stezky totiž v současné situaci nemohou otevřít Základnu a chybí jim finance. Řešily, jak udržet zkušený tým, který trasy buduje.

„Přestože vláda slibuje různé možnosti, vůbec není jasné, jestli se tak zvláštní organizace, jako jsme my, do nějakého z těch opatření vejde. Velkou část přípravy trailů na sezonu už máme hotovou. Řekli jsme si, že pokud se minimálně další dva měsíce nebude jezdit, můžeme vybudovat něco nového. I když jsme letos původně neplánovali žádný nový trail, rozhodli jsme se postavit novou trasu,“ objasnil Pavel Horník.

Tešte se na "Jestřábí trail"

Příznivci zábavné jízdy terénem na horském kole se tak mohu těšit na trasu zvanou Jestřáb. Hravá cesta povede kolem Jestřábího vrchu. Chybět na ní nebudou kameny, vlnité zábavné sekce či jízda kolem potoka. V lokalitě pod Sokolím vrchem tak budou po jejím dokončení celkem čtyři možnosti sjezdů.

Peníze na celou sezonu

Původní milník čtyři sta tisíc korun příznivci stezek během pár dnů překonali více než dvojnásobně. Poslední březnový den částka v kampani přesáhla devět set tisíc korun. Bikeři se tak mohou těšit ještě na další, náročnou a kamenitou sekci. Peníze půjdou i na rekultivaci trailů po kůrovcové a větrné kalamitě. Původní cíl byl udržet tým stavitelů v práci minimálně dva měsíce, nyní na něj mají Rychlebské stezky finance na celou sezonu.

Průměrná částka, kterou fandové stezek přispěli, přitom není malá. Na jednoho dárce přesahuje tisíc korun.

„Lidé pokaždé, když k nám přijedou, vidí nějaké zlepšení. Permanentka do fitka nebo kurz jógy také stojí dost peněz. Lidé vnímají, že vybudovat stezky něco stálo a chtějí se na tom podílet,“ poznamenal Pavel Horník.

Stezky necháme zatím zavřené

Vládní opatření uzavřela Základnu Rychlebských stezek, provozovatelé se navíc rozhodli uzavřít i všechny trasy. Chtějí tím chránit obyvatele Černé Vody před možným rizikem nákazy ze strany turistů. Na Jesenicku je zatím počet potvrzených případů koronaviru minimální.

„Rozhodli jsme se, že stezky necháme zavřené, dokud se situace neuklidní. I když vláda řekne, že vše může fungovat, budeme termín otevření zvažovat. Dohodneme se se zastupitelstvem obce, kdy stezky otevřít, aby to nebylo pro místní obyvatele problematické,“ uzavřel Pavel Horník.