Nejvíce nemocných je mezi nejmenšími dětmi, kde počet pacientů je nad trojnásobnou hranicí epidemie. Prozatím jde jen o běžné infekce dýchacích cest. Virus chřipky se neprojevil.

„Číslo na Jesenicku a Přerovsku přesáhlo epidemiologický práh,“ řekla Růžena Halířová z Krajské hygienické stanice v Olomouci s tím.

Hranice epidemie začíná na dvou tisících pacientech na sto tisíc obyvatel.

Nejhorší je situace na Přerovsku, kde je na sto tisíc obyvatel 2238 nemocných. Na Jesenicku je 2190 nemocných.

Vývoj překvapil i hygieniky, nejhorší nástup mělo totiž Jesenicko. „Nemocnost nepostupuje předvídaným tempem, ale situace není objektivní. Vývoj ovlivnil nástup jarních prázdnin v Olomouckém kraji,“ řekla Halířová.

Od jarních prázdnin si slibují zklidnění situace pediatři na Jesenicku. Dveře jejich ordinací se netrhnou. Nejvíce nemocných mají mezi dětmi do pěti let, kde počet přesáhl hranici epidemie trojnásobně. Hůře je na tom jen Olomoucko.

„Počet pacientů se zvýšil o sto procent. Běžně ošetřím denně dvacet dětí, teď je to čtyřicet dětí. Je to nápor,“ uvedla lékařka Vlasta Jakubíková, která se stará o pacienty v Mikulovicích a ve Zlatých Horách.

Souhlasí s ní i Irena Hojgrová, která má ordinaci v Jeseníku.

„Už třetí týden máme více pacientů. Zatím jde o virová onemocnění, takže doporučujeme klid na lůžku, píšeme kapky proti kašli a při teplotě paralen. Antibiotika předepisuji jen výjimečně,“ řekla Irena Hojgrová.

Na Jesenicku a Šumpersku právě začínají jarní prázdniny. Lékaři doufají, že volno zklidní situaci a hlavně, že ubude dětských pacientů.

„Děti se dostanou od sebe, takže se virus nebude tolik šířit. Nemocní se vyleží. Myslím, že prázdniny by mohly pomoci, tedy, když budou děti hodné a nebudou moc aktivní,“ dodala Vlasta Jakubíková.