O zaměstnání se v únoru na Jesenicku ucházelo 4026 lidí. To pro představu téměř odpovídá počtu obyvatel Zlatých Hor. Na toto množství uchazečů připadalo pouhých 31 volných pracovních míst.

„Na Jesenicku na jedno volné místo připadá 130 nezaměstnaných, což je nejvyšší hodnota v rámci celé České republiky. Průměrná hodnota tohoto ukazatele v České republice činí 17 osob," uvedl Jaroslav Mikšaník z krajské pobočky Úřadu práce v Olomouci.

Jaká je na Jesenicku aktuální nabídka volných míst? Dva číšníci, jeden kuchař, jeden řidič, strojírenský technolog, vedoucí sociální pracovník, programátor nebo manželský a rodinný poradce.

„Je to bída. Kdo má práci, drží se jí zuby nehty. Najít zaměstnání je v posledních letech strašně těžké. Míst je málo, konkurence veliká," řekla Milena Hájková z Jeseníku.

Situace s nezaměstnaností je na Jesenicku dokonce horší než před rokem. V únoru 2012 činil podíl nezaměstnaných osob 12,5 procenta, v tomto roce to bylo 13,7 procenta. V okrese Šumperk byla letos v únoru hodnota tohoto ukazatele o něco nižší, činila 10,6 procenta. I tak se Šumpersko zařadilo do první pětiny okresů s nejvyšší nezaměstnaností v republice.

Jednou z mála dobrých zpráv je, že žádný z podniků na Šumpersku ani Jesenicku nenahlásil úřadu práce hromadné propouštění.

Velkou šancí pro Jesenicko je záměr vybudovat ve městě Jeseníku závod na výrobu velkokapacitních vaků, takzvaných big bagů. V první etapě by mohl přinést pět set pracovních míst, celkově více než dvojnásobek.

Zda zde výroba vznikne však zatím není vůbec jisté. Jednání jsou teprve v počátcích a investor se rozhoduje mezi několika možnými lokalitami.