„Podařilo se najít například Šťavnatku rezavějící, což je houba řadící se ke kriticky ohroženým druhům. Vyskytuje se hlavně v bučinách. Zajímavým exponátem je také například Liška Friesova, která se rovněž vykytuje jen ojediněle. Tyto houby jsou sice jedlé, ale ke sběru svým vzhledem nijak nelákají," vysvětlila mykoložka Tereza Tejkalová, která působí v Hradci Králové a s šumperským muzeum spolupracuje.

Podle kurátorky výstavy Magdy Zmrhalové se podařilo shromáždit více druhů, než se očekávalo. V lesích je totiž extrémní sucho a tak sběrači museli zamířit do vyšších poloh Jeseníků.

„Sbírali jsme většinou v polohách nad osm set metrů, kde bývají ranní mlhy a přece jen se vlhkost drží. Během čtvrtečního dopoledne se podařilo utřídit kolem dvou set padesáti druhů hub a číslo do soboty nebude nejspíš konečné. Rekord padl předloni, kdy jsme vystavovali tři sta dvacet druhů," sdělila Magda Zmrhalová.

Se sběrem hub pro mykologickou výstavu pomáhají dobrovolníci a také studenti Střední odborné školy v Šumperku. Své úlovky ale může v muzeu předvést každý houbař. „Někteří lidé nám houby nosí pravidelně, takže exponáty v průběhu výstavy vyměňujeme za čerstvé kusy," dodala Magda Zmrhalová.

Houby vidí tisíce lidí

Houbařská expozice je mezi lidmi velmi populární, během tří dnů jí navštíví i několik tisíc lidí. V dopoledních hodinách se ve výstavní síni střídají hlavně školáci.

I letos studenty středních škol zajímaly halucinogenní lysohlávky, se kterými někteří mladí lidé čile experimentují. Nicméně před lysohlávkami mykologové varují. „V těchto houbách je velmi různorodý obsah halucinogenní látky podle místa, kde rostou. Bezpečné množství tak nelze prakticky odhadnout. Konzumace může způsobit velké zdravotní potíže, navíc u lidí, kteří mají geneticky dispozice k psychickému onemocnění, mohou chorobu spustit," řekla Tereza Tejkalová.

Také letos si návštěvníci mohou vyslechnout výklad od špičkového mykologa Bronislava Hlůzy, který navíc převzal vyznamenání od České mykologické společnosti. Ve svých osmaosmdesáti letech je profesor Hlůza jejím služebně nejstarším členem.

Expozice hub bude přístupná ještě v sobotu od 9 do 12 hodin.