Zatímco v jiných obcích zaplatí každý občan za odpady kolem pěti set korun, v Javorníku drží poplatek na částce tři sta čtyřicet korun.

„Máme vlastní skládku, svozovou techniku, a tím držíme cenu,“ vysvětlil starosta Javorníku Jiří Jura (nez.). Skládka je však na hranici životnosti a město už několik let marně usiluje o dotaci na její rozšíření.

Zpomalit zaplňování skládky má pomoci sběrný dvůr. „Stavebně už je dokončen. Na jaře zde budou moci lidé začít odkládat veškerý odpad včetně nebezpečného,“ sdělil Jura.

Stavba si vyžádala investici pět milionů tři sta tisíc korun. Městu se na dotacích z evropské pokladny a Státního fondu životního prostředí podařilo získat téměř pět milionů korun.

Sběrný dvůr podle starosty město nutně potřebuje k tomu, aby zde obyvatelé roztřídili odpad a skládka se tak rychle neplnila.

„Dosud jsme dělali sběr nebezpečného odpadu dvakrát ročně. V domácnostech se vždy našla spousta věcí, které by neměly končit na skládce. Chceme tím vyjít vstříc i podnikatelům, kteří budou moci uložit věci na sběrném dvoře,“ řekl starosta.