„Sbírka na Jesenicku potrvá do 21. února příštího roku. Sběrné místo je v sídle Technických služeb v Jeseníku v pracovní dny od 6 do 15.30 hodin,“ uvedl Stanislav Rusňák z Adry.

Zdůraznil, že akce se týká pouze autolékárniček, samostatný zdravotnický materiál se nebude přijímat. „Podle novelizované vyhlášky se totiž mění obsah autolékárniček. Novou by měl majitel uložit do svého vozu nejpozději 1. ledna 2011. Starou však nemusí vyhodit, její obsah ještě může pomoci potřebným lidem,“ podotkl Rusňák.

Pracovníci Adry obsah lékárniček vytřídí a vybraný materiál bude v polovině března dopraven do Keni, konkrétně do oblasti Nyamira, kde se ve vesnici Itibo nachází nemocnice.

„Ta slouží pro přibližně dvě stě tisíc lidí z širokého okolí. Zdravotnické zařízení trpí nedostatkem léků, přístrojů a materiálu. Na pozemek byl přiveden elektrický proud, je zde však velký problém s vodou. Zdravotnický personál má k dispozici pouze dešťovou vodu, která je zachytávaná ze střech do sběrných nádrží,“ popsal situaci v Africe Rusňák.

Bližší informace o sbírce či případném svozu většího množství autolékárniček lze získat na tel. číslech 736 771 697 (Stanislav Rusňák z Adry), 737 258 530 (Růžena Lukáčová - ekonom TSJ a.s.), 737 258 525 (Jan Prejda – ředitel TSJ a.s.), internetové stránky: www.adra.cz, www.tsje.cz.

Sbírka autolékárniček už začala 1. prosince v Šumperku. Sběrné místo je v Základní škole ve Sluneční ulici, ve školním klubu nebo na ředitelství školy. Lékárničky se přijímají v pracovní dny od 7 do 16.30 hodin.