Pomohla jí také Národní potravinová sbírka, která se konala o víkendu. V těchto dnech tam dobrovolníci třídí darované potraviny, které pomohou potřebným lidem na Zábřežsku a Mohelnicku.

Čerpat z nich budou moci i další neziskové organizace, které v regionu působí.

Do třídění vybraných potravin se dobrovolně zapojili Jiří Foukal s Marcelou Csikovou.

„Pocházím z Jeseníku, ale přišel jsem o práci. V Zábřehu jsem asi dva týdny, zkusil jsem Charitu, kde mi nabídli nocleh. S přítelkyní chodíme na oplátku pomáhat. Třídili jsme vršky z PET lahví, díky kterým se získají peníze pro nemocné děti, a teď pomáháme s potravinovou sbírkou. Nikdo nás k tomu nenutí, sami chceme. Baví nás to, alespoň smysluplně naplníme čas," shodují se oba.

Také oni využívají možnost dostat jednou do měsíce balíček potravin, které lidé darovali.

„Peněz je málo, takže jsme za to rádi. Na oplátku dobrovolně pomáháme," dodává Jiří.

Potraviny od dárců využijí i ženy v Azylovém domě pro matky s dětmi v Zábřehu. „Hodně mně to pomáhá. Když se člověk dostane do tíživé situace, vytrhne mu to trn z paty," svěřuje se jedna z obyvatelek azylového domu, jež přišla ze dne na den o střechu nad hlavou. Své jméno uvést nechce.

„Balíčky obsahují základní potraviny, ze kterých člověk uvaří. Kromě jídla mně ale Charita darovala i oblečení, boty nebo hračky pro dítě, což bych si jinak ze svého přijmu nemohla dovolit," dodává žena, která díky azylovému domu nepřišla o syna a neskončila na ulici.

Zábřežská Charita začala s potravinovou pomocí v roce 2010. Letos se zapojila do projektu FEAD, který připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Dobrovolníci třídí v potravinovém skladu Charity Zábřeh jídlo, které darovali lidé v Nurodní potravinové sbírce. Do Zábřehu putovalo 932 kliogramů potravin, které pomohou potřebným.

Balíčky jídla i hygienických potřeb

Potřební díky němu dostávají jednou měsíčně jídlo nebo hygienické potřeby. Charita je partnerem pro celé Zábřežsko, Mohelnicko, Štítecko i oblast kolem Červené Vody.

„Jde o distribuci předem připravených balíčků potravin a hygienických potřeb. Balíčky s trvanlivými potravinami, surovinami pro přípravu pokrmů, jako je mouka, luštěniny, rýže, cukr nebo těstoviny, jsou určené pro ty, co mají možnost si z nich uvařit. Pro jednotlivce jsou v balíčcích instantní polévky, masové konzervy, rybičky nebo džem," přiblížil ředitel Charity Zábřeh Jiří Karger.

Díky novému projektu Charita předpokládá, že letos objem potravinové pomoci přibližně zdvojnásobí.

Pravidla, komu pomoc poskytnout, jsou jasně daná. Přihlíží se vždy k situaci konkrétního člověka.

„Spolupracujeme s úřadem práce i sociálními odbory radnic. Pomoc cílíme na jednotlivce s nízkými příjmy, neúplné rodiny nebo ty, co se dostali do exekuce," vysvětlil Jiří Karger.

Ušetřené peníze na dluhy

Charitní pracovníci se příjemce potravinové pomoci zároveň snaží motivovat, aby peníze, které díky balíčkům ušetří, použili například na splácení dluhů nebo pro děti.

„Pracujeme s nimi, abychom je vytrhli ze závislosti na cizí pomoci a vedli k odpovědnosti," dodal ředitel Charity.

Při Národní potravinové sbírce lidé v celé republice darovali 312 tun zboží.

Do zábřežské Charity putovaly dary ze dvou marketů v Mohelnici a Olomouci. Zapojilo se i dvacet dobrovolníků, studentů gymnázia v Zábřehu, kteří za pokladnami přebírali od dárců potraviny.

„Velký dík patří všem lidem, kteří se zastavili a přispěli do košíků. Podařilo se vybrat 932 kilogramů potravin v orientační hodnotě asi pětatřiceti tisíc korun, což je oproti loňsku skoro dvojnásobek," poděkoval na závěr Jiří Karger.