Změny odstartovala vlna kritiky ze strany několika obcí v údolí Desné, které jsou členy spolku.

„Naše obavy, že ve sdružení panuje nepořádek, mimo jiné se nevede řádně účetnictví a neprovádí pravidelný audit, se plně potvrdily,“ řekl starosta Velkých Losin Miroslav Kopřiva.

Už v květnu kritika smetla z čela sdružení předsedu Zdeňka Zerzáně, ze správní rady odešli další členové, na jejich místa byli kooptováni noví a začali s hašením požáru. Valná hromada je teď ve funkcích potvrdila včetně nového předsedy Jakuba Kulíška.

V jedenáctičlenné správní radě zasedne například starosta Šumperka Zdeněk Brož a za lázně Velké Losiny Martin Plachý. Dozorčí rada se rozšíří z původních tří na sedm členů.

Už v květnu zadala obměněná správní rada forenzní audit. Jeho výsledek byl na volební valné hromadě k dispozici.

„Auditor potvrdil, že zjištěné nedostatky jsou závažné, ale ne neřešitelné. Právě jejich řešení teď bude hlavním úkolem správní rady, aby nebylo ohroženo osm současných projektů, na kterých sdružení letos pracuje. Ukázalo se také, že část majetku vůbec není vedena v účetnictví,“ řekl nový předseda sdružení Jakub Kulíšek.

Osm milionů z dotací musí vrátit

Na projekty letos získalo sdružení z evropských fondů 57 milionů korun. Osm milionů ale bude muset vracet. Peníze šly na zakoupení dvou roleb, které už v zimě upravovaly běžecké trasy.

Externí firma, kterou si sdružení najalo na výběrové řízení, udělala administrativní chybu, kterou už nelze napravit.

Její služby přitom stály 80 tisíc korun. Ve hře je i možná žaloba proti firmě.

„Zatím existují dva právní výklady pro to, zda opravdu vznikla škoda. Každopádně ty peníze musíme nějak vyřešit: buď prodejem majetku, překlenovacím úvěrem, případě s pomocí Olomouckého kraje,“ řekl Jakub Kulíšek.

Kritikové, kteří změny ve sdružení vyvolali, výsledek jednání vítají. „Ukázalo se, že naše kritika byla oprávněná. Čeká nás teď hodně práce, ale jsme spokojeni. Jde o to, aby lidé, kteří žijí z cestovního ruchu, pocítili, že mají za sebou silnou organizaci, která je schopná se za jejich zájmy postavit,“ řekl starosta Velkých Losin Miroslav Kopřiva.

Ve správní radě zastupuje jednoho z velkých ubytovatelů regionu - společnost Energotis, která provozuje hotel Dlouhé Stráně v Koutech.

Zájmový spolek Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu vznikl v roce 1999 s cílem pomáhat rozvoji cestovního ruchu v oblasti. Mezi 64 členy jsou obce, lázně, ubytovatelé, sportovní, kulturní a vzdělávací organizace a také Olomoucký kraj.

Sdružení mimo jiné vydává mapy, katalogy turistických nabídek, propagační předměty a tiskoviny a udržuje několik set kilometrů běžeckých lyžařských tras. Za dobu své existence už získalo pro region desítky milionů korun.