Rekonstrukcí prošel úsek mezi Postřelmovem, Sudkovem, Dolními Studénkami a Šumperkem. Akce byla rozdělena na dvě etapy a práce stavbaři dokončili letos v létě.

Kromě frézování původní vozovky a položení nové stavbaři zpevnili krajnice nebo srovnali výškový profil silnice. „Upravit se muselo téměř sedmdesát kanalizačních vpustí. To na této akci bylo atypické,“ řekl náměstek hejtmana Olomouckého kraje Jan Zahradníček. Kraj byl jako vlastník komunikace investorem akce.

U nástupního místa singltrailů u bývalé Sanatorky vzniknou tři tůně.
U Sanatorky vzniknou tři tůně a dětské hřiště

Novou silnici si pochvaluje řada obyvatel Sudkova. Rekonstrukci v podobném rozsahu v obci nepamatují desítky let.

„Žiji tu přes čtyřicet let a nepamatuji si, že by se takto kompletně tato silnice opravovala,“ poznamenala starostka Sudkova Milena Sobotková.

Už před dvěma lety nechala místní samospráva díky dotaci v celé obci vybudovat nové chodníky. V té době už věděla, že se obnova hlavní komunikace chystá. „Nyní nám to krásně navázalo, takže máme chodníky i novou cestu,“ dodala starostka Sobotková.

Jako objížďka při výstavbě obchvatu

Rekonstruovaný úsek by mohl sloužit jako objízdná trasa při výstavbě obchvatu Bludova. Investice má začít v dohledné době. Na většinu prací obdrželo letos v červenci Ředitelství silnic a dálnic stavební povolení. V té době mu však stále chyběly získat do vlastnictví poslední pozemky.

Na silnicích na Šumpersku se v posledních měsících pilně buduje. Na silnici I/44 se jedná například o průtah Rapotínem, úsek mezi Mohelnicí a odbočkou na Lukavici nebo obchvat Postřelmova.

Zámek v Čechách pod Kosířem.
Zoo, Bouzov, Čechy či Poštovní štola? Památky berou turisté útokem

Největší rozpracovanou akcí na cestách nižších je aktuálně úsek mezi Hoštejnem a Leštinou. Podle náměstka Zahradníčka se daří postupně zlepšovat stav silnic druhých tříd, na „trojkách“ je však trend opačný.

„Za evropské peníze nemůžeme opravovat silnice třetích tříd, nesplňují podmínky. Budeme dělat vše pro to, aby se na jejich opravu navýšily peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ dodal.

Kde se v regionu pracuje na cestách (silnice I. až III. tříd)

Vlčice (silnice)

Žulová (most)

Stará Červená Voda – Velké Kunětice (silnice)

Hrabenov – (silnice)

Bukovice – (most)

Hoštejn – Leština (silnice)

Postřelmov – obchvat (silnice)

Police – Třeština (silnice)

Mohelnice – průtah (silnice)

Zdroj: dopravniinfo.cz