VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedm zastupitelů protestuje: nedostali prostor

Zábřeh - Sedm zábřežských zastupitelů protestuje proti tomu, jak stav městských financí veřejně hodnotil starosta Zdeněk Kolář (ODS). A nelíbí se jim, že jejich otevřený dopis adresovaný občanům města odmítl zveřejnit zpravodaj vydávaný radnicí.

17.1.2010 7
SDÍLEJ:

Starosta Zdeněk KolářFoto: DENÍK/Stanislava Rybičková

Dopis podepsali všichni čtyři zástupci Volby pro město Vladimír Caska, Petr Šebesta, Aleš Valnoha a Svatoslav Valenta, za lidovce František John a Lubomír Sommer a za Nezávislé Ivana Strouhalová.

Zpravodaj otiskl začátkem prosince článek o postupu při rekonstrukci krytého bazénu. Mimo jiné cituje starostu, který řekl: „..jsme schopni vzhledem k dobré finanční situaci města Zábřeh první etapu dofinancovat z rozpočtu města v plné výši, aniž by musely být kráceny jiné kapitoly v návrhu rozpočtu. Pro případ neplnění příjmů v předpokládané výši jsou v rozpočtu rezervy v podobě přesunutí částek z hospodářské činnosti. Dotace, o kterých se vyjednává, by pak rozpočet jenom vylepšily.“

„Po přečtení takového článku si mohou občané myslet, že je vše v pořádku. Měli by se ale dovědět, že skutečnost je zcela jiná. Město nemá na podporu občanských aktivit, nebude mít na investice, které dotuje Evropská unie, protože ta vyžaduje spoluúčast,“ uvedl zastupitel Vladimír Caska a dodal: „Zábřeh čeká velký finanční deficit spojený s opravou kanalizace. Ta přijde město i s úpravou povrchu asi na sto milionů korun. Znamenat to bude splátky kolem deseti milionů ročně po dobu 15 let.“

Otištění otevřeného dopisu sedmi zastupitelů redakční rada zpravodaje odmítla. „Jde totiž o stejné praktiky, za které byl zpravodaj občany kritizován a pro jejichž odstranění redakční rada vznikla,“ zní v textu usnesení rady.

Polemiky mezi názorovými odpůrci v zastupitelstvu se ještě před rokem opravdu objevovaly téměř v každém čísle radničního zpravodaje, který mnozí kritici označovali za hlásnou troubu sporů.

Sedmičce se ale postoj rady nelíbí. Článek, který kritizují, byl podle nich nevyvážený a odmítnutí své reakce považují za potření oponentních názorů.
„Zpravodaj není tiskovina, kterou vydává starosta. Financuje ho město, tedy by měl dát hlas i zastupitelům, kteří mají jiný názor,“ uvádí se v otevřeném dopise.

Sedmička zastupitelů ho poslala i do redakce Deníku.

Otevřený dopis sedmi zastupitelů Zábřeha

Vážení občané,
tento článek byl původně zaslán do zpravodaje Zábřeh.

Bohužel nebyl redakční radou doporučen ke zveřejnění s odkazem na to, že pro takovéto uveřejňování názorů zastupitelů byl zpravodaj občany kritizován.

Článek z č. 22/2009 týkající se dokončení bazénu a jeho vztahu k rozpočtu města byl přitom již v rámci redakčního řízení některými členy redakční rady označen za názorově nevyvážený, nicméně většina členů redakční rady nakonec souhlasila s jeho publikováním.

Zveřejňování reakce touto cestou jistě není ideální. V zájmu naší snahy objektivního informování občanů je ale jedinou možnou reakcí na článek, který je dle našeho názoru díky naprostému popření oponentních názorů jednostranný, neobjektivní a nevyvážený.

Redakční rada byla zřízena k zajištění nestrannosti a objektivity při poskytování informací. Tím, že souhlasila s publikováním zmíněného článku a rozhodla se nezveřejnit reakci na něj, se rada míjí se svým posláním.

Text článku, který zpravodaj nezveřejnil

Po přečtení článku o schválení dokončení bazénu a jeho vztahu k rozpočtu města v zábřežském zpravodaji č. 22/2009 jsme došli k názoru, že zpravodaj o zábřežském rozpočtu neinformoval objektivně.

Je samozřejmě věc starosty, jaké dává vyjádření o rozpočtu a jaký má osobní pohled na věc, Zábřežský zpravodaj ale podle našeho názoru není tiskovina, kterou vydává pan starosta, ale financuje ho město Zábřeh, tedy by měl dát hlas i zastupitelům a občanům, kteří mají jiný názor než starosta.

V celé nahotě se prohlášení Ing. Koláře ukázalo na posledním zasedání zábřežského zastupitelstva, které se právě týkalo zmíněného rozpočtu. Tam se mimo jiné ukázalo, že Zábřeh, který je dle Ing. Koláře v „dobré“ finanční situaci, nemá na to, aby v příštích letech podporoval občanské aktivity občanů Zábřeha (kulturní, sportovní a jiné) v rámci grantové politiky.

Na granty není v rozpočtu příštího roku ani let 2011 a 2012 ani koruna. Dále v rozpočtech na roky 2010, 2011, 2012 nejsou, kromě financování bazénu a drobnějších akcí, vůbec žádné peníze na investice.

To znamená, že v letech, kdy EU podporuje naše obce tak, že na dotované akce dává 80–85 % z celkových nákladů, Zábřeh tyto stavby nepostaví, neboť nemá těch svých 15–20 % prostředků na dofinancování.

Přitom Zábřeh má několik projektů, na které mohl o dotace žádat, mimo jiné již dlouho připravovanou rekonstrukci Masarykovy školy na ZUŠ a rekonstrukci zchátralého objektu staré radnice.

Dále odbor rozvoje nemá na příští ani na další roky finance na přípravu dalších projektů, to znamená, že i kdyby město nějaké mimořádné finanční prostředky získalo, tak nebude připraveno na realizaci.

Další věc, která se vzhledem ke zmíněnému rozpočtu na zastupitelstvu projednávala, je připravenost rekonstrukce kanalizace a vodovodního řádu ve městě. Náklady této akce jsou asi 635 milionů korun, z dotací EU a VHZ bude financováno 560 milionů, 75 milionů korun pak z rozpočtu města Zábřeh.

Jak by se asi zachoval občan, když mu někdo chce dát 88 % nákladů a on má dodat pouze 12 %? Odmítl by tuto pomoc, zvláště když kanalizace a vodovod je již na hranici životnosti? Asi ne.

Je zajímavé, že vzhledem k „dobré“ finanční situaci (dle pana starosty) se na zastupitelstvu ozývaly hlasy, že by město mělo zvážit, jestli je jeho závazek města ohledně financování rekonstrukce kanalizace závazný.

Nakonec bychom rádi zábřežské občany upozornili ještě na jednu věc. I přes všechny výše zmíněné škrty v rozpočtu, omezení investic, nemožnost financovat další akce a podobně bude podle oficiálních výhledů na roky 2011, 2012 zábřežský rozpočet v deficitu 5 milionů, respektive 10 milionů korun, a to v těchto výhledech ještě není započítaná rekonstrukce kanalizace (splátky jistiny a úroků) anebo skutečné náklady na provoz bazénu.

Vážení občané, udělejte si sami obrázek o tom, v jakém stavu zábřežský rozpočet je a jestli to, co vám pan starosta sdělil, je pravda, nebo ne, a jak Vás zábřežský zpravodaj informuje o dění v Zábřehu.

Podepsáni zastupitelé města Zábřeh

Ing. Vladimír Caska, RNDr. František John, Ph.D., p. Lubomír Sommer, MUDr. Ivana Strouhalová, MVDr. Petr Šebesta, Mgr. Svatoslav Valenta, Mgr. Aleš Valnoha

Autor: Stanislava Rybičková

17.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 10 800 Kč

Vrátní Vrátný/á. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 10800 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní místo vyhrazeno zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle § 80, zákona č. 435/2004 Sb. Uchazeč musí mít čistý trestní rejstřík, certifikát strážného výhodou. Pracovní doba je rozvržena do 12 hod. směn dle domluvy (6.00 - 18.00, 18.00 - 6.00 hod.). Nástup možný ihned. , Náplň práce: evidence vozidel a návštěv, obchůzková činnost (20 minut chůze 1x 2 hodiny), Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení., Uchazeč o zaměstnání kontaktuje zaměstnavatele nejdříve telefonicky (735 171 157) a domluví si schůzku - nechodit osobně na adresu místa výkonu, kontaktní osoba se tam nenachází.. Pracoviště: Bartoň a partner s.r.o. - prac. šumperk 5, Příčná, č.p. 855, 787 01 Šumperk 1. Informace: Martin Dudák, +420 735 171 157.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Výzkumný a vědecký pracovník 35 000 Kč

Chemičtí inženýři kontroly a řízení kvality a specialisté v příbuzných oborech Manažer/ka kvality. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 47000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vaše úkoly: , Řízení a koordinace kvality, Produktová podpora, Optimalizace procesů managementu kvality, Vytváření interních směrnic a norem kvality a zajištění jejich dodržování, Řízení procesů budování, udržování a rozvoje systému kvality dle norem ISO, Prosazování a aplikace moderních metod a nástrojů managementu kvality, , Váš profil:, SŠ/VŠ , Velmi dobrá znalost AJ , Min. 2 roky praxe v oboru, Rozhodnost, samostatnost, Velmi dobrá znalost práce na PC, Znalost norem velkou výhodou (ISO 9001, ISO 14001, BRC-IoP, HACCP) , , Uvedené finanční ohodnocení je pouze orientační a jedná se o spodní hranici. Skutečná výše se bude odvíjet od dovedností/zkušeností kandidáta na danou pozici., , Kontakt: , V případě zájmu si zašlete svůj životopis v českém i v anglickém jazyce e - mailem , na adresu: myjob.opp@delfortgroup.com, , Jako předmět e-mailu uveďte, prosím, název, pozice: manažer/ka kvality, , ODKAZ OHLEDNĚ OCHRANY VAŠICH OSOBNÍCH ÚDAJŮ A PRÁCI S NIMI NAJDETE ZDE: , https://www.delfortgroup.com/cs/kariera/pokyny-k-ochran-dat-pro-uchazece/. Pracoviště: Roll4you, s.r.o., 789 62 Olšany u Šumperka. Informace: Simona Bojková, +420 583 384 571.

Kultura a sport - Kultura a sport Zvukaři, osvětlovači a ostatní 16 500 Kč

Zvukaři a osvětlovači Osvětlovač/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: Sestavovat návrh na světelný scénář jednotlivých her. Organizovat a provádět scénické osvětlení na domácí i cizí scéně. Seřizovat, obsluhovat, provádět montážní a likvidační práce na všech osvětlovacích zařízení. V oboru divadelní osvětlovač Vás rádi zaučíme., , Požadavky: SŠ vzdělání, výuční list - obor elektromechanik/elektrikář - výhodou, není však podmínkou. , Odborná způsobilost podle vyhl. 50/1978 Sb. § 4 - výhodou. Manuální zručnost a znalost práce s PC., Spolehlivost, vstřícnost a časová flexibilita., Vhodné i pro absolventa. , , Nabízíme: Tvůrčí práci v kolektivu divadla. Pracovní týden: úterý-sobota. Zkušební doba 3 měsíce. , Finanční ohodnocení dle praxe a vnitřních mzdových předpisů., Kontakt: telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Divadlo šumperk, s.r.o., Komenského, č.p. 312, 787 01 Šumperk 1. Informace: Lucie Kylarová, +420 583 214 061.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 19 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení na výrobu a zpracování papíru Obsluha stroje a zařízení na zpracování papíru na Roll4You. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: obsluha stroje na zpracování papíru, zajištění pořádku na pracovišti. Jedná se o práci v rámci nepřetržitého provozu., , Finanční ohodnocení je pouze orientační (nárůst mzdy má souvislost s konkrétní pozicí na konkrétním pracovišti). Ikonka od: základní mzda + měsíční efektivita, ikonka do: včetně tzv. ročních bonusů., , Příplatky za odpolední, noční, víkendy - cca 1500 - 2000 Kč/měs., , V případě zájmu o tuto pozici pošlete svůj životopis e-mailem na adresu: myjob.opp@delfortgroup.com, , Jako předmět e-mailu uveďte, prosím, název pozice: obsluha stroje - Roll4You, , ODKAZ OHLEDNĚ OCHRANY VAŠICH OSOBNÍCH ÚDAJŮ A PRÁCI S NIMI NAJDETE ZDE: , https://www.delfortgroup.com/cs/kariera/pokyny-k-ochran-dat-pro-uchazece/. Pracoviště: Op papírna, s.r.o., 789 62 Olšany u Šumperka. Informace: Simona Bojková, +420 583 384 571.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda u Vikýřovic
2

Ujížděl před policejní hlídkou a havaroval. Měl v sobě drogy

Íránská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Kráska z Íránu, Maroka nebo jihu Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny B

Boženka dostane nový kabát, všechny pavilony čeká zateplení

Základní školu Boženy Němcové čeká zásadní proměna. Začátkem června řemeslníci na škole zahájili práce na zateplení jednotlivých pavilonů. Město si od investice slibuje vedle úspor energie také zkvalitnění prostředí pro děti či zlepšení vzhledu budovy.

Dietos si play-off nezahrají, z klíčové bitvy vyšli naprázdno

Vítězství nad favoritem bylo jedinou cestou k postupu do vyřazovacích bojů. Američtí fotbalisté Šumperk Dietos ale domácí zápas proti Prague Black Panthers 2 pokazili. Opět doplatili na absenci rozehrávače Jana Kolaříka. V sobotu 16. června padli poměrem 0:26, sezona pro ně končí.

Sloni na špacíru, jak se chová jídlo a hvězdný Ringo Starr: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 20. června 2018.

Draci potvrdili dalších pět jmen. Kdo je mezi nimi?

Řada hráčů bude o místo v šumperské kádru teprve bojovat během letní přípravy. Jiní už se na podmínkách s hokejovým klubem dohodli. Ke zkušenému Karlu Pláškovi přibylo na soupisku Draků pět borců.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT