„Přistoupili jsme k okamžitému rozvázání pracovního poměru. Ze strany vedoucí odboru došlo k takovému přístupu k zaměstnancům, že to bylo na okamžitou výpověď,“ prohlásil starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS). Čeho přesně se Raidová dopustila, však odmítal sdělit.

Na správním odboru to vře už od začátku ledna, kdy kontrola odhalila finanční machinace. V pokladně jedné úřednice chybělo šestnáct tisíc korun. Peníze se nakonec objevily, městu škoda nevznikla, přesto vedení radnice podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Inspekce během šetření odhalila na odboru i nedostatky ve vedení, které stály Helenu Raidovou funkci. Musela se vrátit zpět na oddělení cestovních dokladů.

Sesazení z funkce byl jen začátek kolotoče obvinění. Když Raidová onemocněla a byla doma na neschopence, její bývalí podřízení tvrdili, že jimšéfová vyhrožovala a šikanovala je. „Byl jsem v šoku. Ještě s něčím takovým jsem se nesetkal,“ řekl Procházka, který dal situaci na odboru zhodnotit právníkům, pak přikročil k výpovědi.

„Vztahy na odboru nebyly podle zaměstnanců dobré. Hodně mě to překvapilo, ale když to tvrdí šest lidí, těžko to popřít,“ uvedl místostarosta Jeseníku Vladimír Cupal (nez.), který zná Helenu Raidovou dlouhé roky. Společně zakládali i politickou stranu. „Nevím, jak se k tomu postavit. Je to prekérní situace,“ dodal Cupal.

Helena Raidová se nehodlá vzdát bez boje. „Všechna obvinění jsou absurdní, smyšlená a hluboce se mě dotýkají. Jestliže mě někdo delegoval do funkce, musel znát mé kvality. Jsem stále stejný člověk. Nikdy se mě nikdo nemusel bát. Nikdy mi nikdo nic nevytkl,“ prohlásila Raidová.

Přístup zaměstnavatele ji zarazil. „Vždy by se měla ctít zásada, že musí být vyslyšena druhá strana. Já tu šanci neměla. Budu se tedy bránit soudní cestou,“ řekla Raidová. Obvinění od kolegů považuje odvolaná šéfka za spiknutí vedené těmi, kteří usilovali o její funkci. Některá z obvinění považuje za výmysly, jiná označila za směšná.

„Ve zdůvodnění výpovědi se mohu dočíst, že jsem například nutila podřízené, aby se mnou trávili volný čas v Hradní kavárně, kde jsem je nutila k projevování oddanosti líbáním a objímáním. Také jsem viněna z toho, že jsem podřízeným vyhrožovala tím, že když svou práci neprovedou kvalitně, budou muset naškolení. Připadám si jako bláznivý deviant, a to nejsem,“ dodala Raidová.