Podle výpovědí měla Raidová pod pohrůžkou výpovědi nutit svou podřízenou Hanu Kolářovou, aby jí z pokladny města vydávala tisíce korun.

„Obžalovaná od srpna do prosince 2008 v kanceláři správního odboru jako osoba pověřená vedením využívala svého postavení a pod nátlakem vzala z pokladny nejméně patnáct tisíc korun. Dále v kanceláři osobně i telefonicky pod výhrůžkami ztráty zaměstnání nutila Hanu Kolářovou, aby jí vydala z příruční pokladny peníze,“ řekl Jedlička v odůvodnění svéh rozsudku.

Raidová měla z kasy postupně vybrat téměř šestadvacet tisíc korun. Dluh částečně splatila, ale chybějících šestnáct tisíc korun za ni musela splatit Kolářová. Ta v říjnu loňského roku před soudem uvedla, že její nadřízená byla stále bez peněz a zadlužená.

„Když jsem jí už neměla z čeho půjčovat, tak si brala peníze z pokladny. Byla to moje nadřízená, měla problémy, chtěla jsem jí pomoci, jen jsem nevěděla, že to bude pokračovat a že bude mi vyhrožovat vyhazovem z práce,“ vypověděla před soudem Kolářová.

Soudce Jedlička se rozhodl pro nejnižší možnou hranici a Raidové udělil dvouletý trest s tříletou podmínkou a úhradou patnácti tisíc korun Kolářové, která byla podle soudce stěžejní svědkyní.

Raidová od počátku trvá na svém, že je obětí vykonstruovaného obvinění. Tvrdí, že na své podřízené byla přísná a ti se jí proto chtěli zbavit. Je připravena se i nadále bránit a prokázat svou nevinnu.

„Domnívám se, že dnešního dne jsem si ze svého kalichu hořkosti vypila poslední doušek a to jen za to, že jsem chtěla úřadu odvést poctivou práci. To se dnes zřejmě nenosí,“ uvedla Raidová.

Helena Raidová trvá na tom, že vždy byla a bude poctivý člověk. Kvůli okamžité výpovědi nepobírá ani podporu v nezaměstnanosti a žije z úspor a za pomoci finanční podpory rodiny.

Rozsudek si k soudu přišel osobně vyslechnout i starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS).

„Když jsme před rokem a půl podávali trestní oznámení, byli jsme přesvědčeni, že na úřadě byl porušen zákon. Nyní to potvrdil soud,“ prohlásil Procházka.

Kolegové ji obvinili i ze sexuální šikany

Helena Raidová dostala výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně v dubnu roku 2009. Údajně měla zneužívat své funkce, tyranizovat podřízené, kteří museli loajalitu ke své šéfové dokazovat účastí v baru, kde ji na důkaz oblíbenosti měli objímat a líbat. Raidovou dokonce ženy i muži z jejího bývalého pracoviště obvinili ze sexuální šikany.

Pro Helenu Raidovou není tento proces první, ve kterém se soudí se svým bývalým zaměstnavatelem. V této kauze je na straně obviněných. V občansko právním sporu se s městem soudila o neplatnost výpovědi.

Spor v Jeseníku prohrála a odvolala se ke Krajskému soudu do Ostravy.

SOUVISEJÍCÍ: Kradla bývalá šéfka, nebo ne? Soud se rozmyslí