Ve svých městech a jejich okolí sice výrazně bodovali, či dokonce volby vyhráli, na postup v celém obvodu číslo 66, do nějž patří 94 obcí Uničovska, Šternberska, Mohelnicka a části Zábřežska, to však nestačilo.

Jaký vzkaz mají pro své voliče pro druhé kolo, v němž se tento pátek a sobotu utkají současný poslanec Karel Korytář (ČSSD) a lékař Vítězslav Vavroušek (ODS)?

„Já rozhodně volit půjdu a dám hlas Karlu Korytářovi,“ řekl Lolek a připojil důvod: „Vedení našeho města s Korytářem dlouhodobě spolupracuje. Pomohl nám při získání státní dotace na vybudování tělocvičny a víceúčelového zařízení pro rybáře,“ uvedl Lolek a dodal: „Kdyby lidé neměli obavy, že ODS bude dál vládnout, možná by do kraje i senátu volili jinak. Takhle preferovali hlavního soupeře ODS – sociální demokracii.“

Korytář dostal v prvním kole o čtrnáct procent víc hlasů než druhý Vavroušek.

Jana Hamplová mezi nimi na výběr nemá a o víkendu už do volební místnosti nezamíří. „Moje rozhodnutí se ale netýká samotných kandidátů, jako spíš toho, že se mi nelíbí rozdělení Senátu jen na dva tábory. To ho můžeme zrušit, protože je kopií sněmovny, a ztrácí tedy význam. Také proto jsem já i řada dalších kandidovala, aby voliči měli i jinou alternativu. Senát by měl být pestřejší. Nečekala jsem, že volba bude tak stranická – modrooranžová. To není pro společnost dobře. Dvě strany spolu válčí a v té válce se ztrácí práce pro lidi,“ sdělila Hamplová.

S vlastním ziskem téměř osmi procent hlasů je ale spokojená. „Několikanásobně jsem převýšila zisk mnoha kandidátů Strany zelených v republice, a Zelení jsou přitom vládní stranou. Za mnou stojí léta práce v komunální politice, přízeň bezprostředního okolí mě potěšila. Volby ovšem rozhodli ti, kteří zůstali doma,“ doplnila Hamplová.

Jiří Černý půjde ve druhém kole volit a stejně jako Lolek podpoří Korytáře. „Vyzývám k tomu i své voliče. Mým tématem je zejména změna zdravotnické politiky, což se shoduje s programem ČSSD,“ uvedl Černý.

Vzhledem k silné kampani sociálních demokratů ho nepřekvapilo, že do druhého kola nepostoupil. „Nenabídl jsem proti nim zase tak odlišnou alternativu a taky jsem neměl potřebnou finanční podporu v kampani. Byl to pokus, ale zase ne úplně nereálný. Výsledek voleb ovlivnil příliš velký počet kandidátů a členitost a nesourodost obvodu, v němž lidé kandidáty z jiných jeho částí neznají,“ domnívá se Černý.

Ve volbách se ukázalo, že lidé skutečně dávají přednost místním kandidátům, které znají.