Jan Konopa ze Šumperku prsten nalezl, když se 4. května se svým čtyřletým synkem Jonáškem vypravil do Brníčka na louku naproti hradu. Na předmět v půdě ho upozornil detektor. Z hloubky zhruba deseti centimetrů vyhrabal puncovaný prsten ze čtrnáctikarátového zlata s vyrytým jménem Rudolf. Začal pátrat, komu by mohl patřit.

„Nejprve jsem zkoušel matriku v Šumperku. Tam mi sdělili, že záznam nemají. Tak jsem zkusil Brníčko. Říkal jsem si, že když ani tam žádný záznam nebude, pustím to z hlavy,“ řekl muž.

V Brníčku bylo okamžitě jasné, komu prsten patří. „V matričních záznamech jsme nalezli, že o datu vyrytém na prstenu měl muž s křestním jménem Rudolf skutečně v roce 1955 v Brníčku sňatek,“ sdělil starosta Brníčka Jiří Bartoš.

Majitelkou prstenu byla Anna Poislová z Brníčka. V současnosti pobývá na Interně v Zábřehu. Tam se za ní starosta Bartoš společně s nálezci a dcerou Ivanou vydali a 22. května jí prsten osobně předali.

Nález seniorku potěšil. „Maminka měla velkou radost. Vždycky u všeho brečí, tak jsem předpokládala, že ji to dojme, ale zvládla to,“ prozradila dcera majitelky Ivana.

Jak se prstýnek na louku nad vesnicí dostal? „Dříve bývala bramborovým polem a když její manžel krátce po svatbě odešel na vojenské cvičení, tak v těch místech pracovala a prsten ztratila. S manželem pak prsten několikrát hledali, ale neúspěšně,“ popsal Jan Konopa příběh, který mu majitelka vyprávěla.

Prstýnek během let, kdy bylo pole opakovaně přeorávané, utrpěl šrámy. V rodině zůstane jako památka. „Zatím ho má babička u sebe. Opravovat se určitě nebude, zůstane, jak je,“ řekla dcera majitelky a vyzdvihla nálezcovu poctivost.

„Každý jiný by si ho schoval, vystavil nebo prodal. Je pěkné, že i svého syna učí, že peníze nejsou všechno,“ dodala.