„O celkové rekonstrukci domova jsme začali uvažovat před pěti lety. Tehdejší prostory byly v nevyhovujícím stavu. Byly zde vícelůžkové pokoje, chyběl výtah do druhého patra, rozvody a sítě byly velmi zastaralé. Třebaže jsme se stále snažili něco zlepšovat, bylo nám jasné, že budou třeba rozsáhlejší opravy,“ řekla Helena Paschkeová, ředitelka Charity Jeseník. Pod tuto organizaci domov spadá.

Úsek silnice v Bludově, který čeká oprava. Křižovatka u zámku.
V Bludově opraví hlavní tah, řidiče čekají objížďky

Na rekonstrukci objektu stavbaři pracovali od loňského ledna do letošního dubna. Během této doby budovu kompletně přestavěli.

„Zrekonstruovali všechny rozvody a sítě, vyměnili okna a dveře, nově postavili evakuační a lůžkový výtah až do druhého patra. Nové umístění má výdejna jídla, prádelna, kaple a společenská místnost. Celý dům byl zateplen a získal novou optimistickou barvu omítky,“ vyjmenovala Helena Paschkeová.

Kapacita domova nyní čítá dvacet seniorů. Šest bude bydlet v jednolůžkových, ostatní v dvoulůžkových pokojích.

Rekonstrukce vyšla na 45,6 milionu korun. Více než polovinu nákladů uhradila dotace z ministerstva práce, na financování se podílelo i Biskupství ostravsko-opavské, ostravsko-opavská diecézní Charita, Olomoucký a Moravskoslezský kraj, nadace Renovabis, nadace ČEZ, města a obce Jesenicka i řada místních soukromých firem a obyvatel.

„Chtěla by také poděkovat lidem z Jesenicka, kteří poslední tři roky přispívali do Tříkrálové sbírky. Za každý, byť drobný dar jsme rádi. Velmi nám pomohl,“ zdůraznila Helena Paschkeová.

Děti na koloběžkách v jesenických lázních, ilustrační foto.
V lázních jezdí děti na koloběžkách. Zkoumá se, jak to prospívá zdraví

Rekonstruovaný domov požehnal biskup Martin David. Mezi hosty byl i ředitel Diecézní charity ostravsko-opavské Lukáš Curylo. Přiznal, že v této budově býval nezřídka hostem. „Myslím, že z těchto oken je nekrásnější výhled ze všech domovů, které jsem prošel,“ podotkl.

Domov čekají ještě drobné úpravy. Zaměstnanci a klienti se do prostor nastěhují v polovině září. Po dobu rekonstrukce pobývali v zámku v nedalekých Vlčicích.