O bezplatné autobusové pro důchodce město rozhodlo loni, týká se nejen linek MHD, ale také příměstských autobusů, které na území Šumperka obsluhují zastávky při cestě na autobusové nádraží.

Senioři musejí ale každý měsíc vyplnit žádost a předložit také měsíční jízdenku. Peníze jim pak chodí na účet nebo si je vyzvedávají v městské kase.

Od ledna se tento změní a obíhání úřadů seniorům odpadne.

V autobusu si koupí jízdenku za sto korun, která bude platit celý jeden rok. Měsíčně tak důchodce vyjde cestování autobusovou dopravou po Šumperku na osm korun.

„Poslední městem proplacené jízdenky budou za měsíc prosinec. Lhůta je čtyřicet dní od data vydání,“ sdělil vedoucí odboru dopravy města Radek Novotný.

Na zbytečně složitý dosavadní systém upozorňovala řada důchodců, město se ovšem nemohlo dohodnout s Koordinátorem integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (KIDSOK).

Nyní se ale smlouvu podařilo uzavřít. Město bude finanční kompenzace na seniorské cestování posílat KIDSOK, který jí pak převede dopravci.

Možnost bezplatné autobusové dopravy po Šumperku nyní využívá jen malé procento důchodců nad sedmdesát let, jedná se zhruba o dvě stovky lidí.