Dostaly název Zábřežský Sedmiboj a v pátek 21. září na něm přivítali rekordních 17 pětičlenných družstev. To poslední se podle pořadatelů vytvořilo přímo na místě spojením zástupců z několika okolních obcí.

„Máme tu loňské výherce z Litovle, seniory z Olomouce nebo dvě družstva z Loučné a samozřejmě několikero družstev místních. Přibývají každým ročníkem tak, jak stoupá povědomí o našich hrách a zájem seniorů na nich sportovat. Nejstaršímu je letos 93 let,“okomentovala účast v tak trošku jiném sportování předsedkyně Zdena Marcinková.

„Dva roky jsem se jen dívala, letos mne děvčata přemluvila a vzala do družstva,“ vysvětlila závodnice Eva, proč se rozhodla sbírat body za místní Labutěnky.

Táhly za sebou na provázku labuť a řídily se heslem: Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se.

„Máme výročí, a tak slavíme,“ svěřila se Bohunka z družstva s názvem Babinec Ráječek. To na hry vyrazilo pod vlastní vlajkou a s předsevzetím užít si sportu i nabízené zábavy.

A podobně na tom byla i další družstva, která letos nově doplnili klienti z Domova důchodců ve Štítech a Alzheimerova centra v Zábřeze.

Pořadatelé jim v duchu názvu her připravili sedm sportovních disciplín, u kterých si nejen zasoutěžili, ale také se pobavili.

„Jsi seniorka, tak jaképak výkony,“ okomentovala nepříliš povedený hod granátem své bývalé kolegyně dřívější zábřežská učitelka. „Alespoň vidíš, jak se děti cítily, když se jim sportování nevedlo,“ dodala s úsměvem.

„Rychle, rychle, ať jsme první,“ pobízela u slalomu koloběžek zástupkyně družstva z Loučné n.D. a olomoučtí senioři zase u rozhodčích „perlili“ rychlostí při sčítání bodů za petanque.

„Nic zkoušet nebudu, buď to půjde anebo ne,“ prohlásila rezolutně seniorka z Postřelmova, než jednou ranou srazila pyramidu z plechovek. Naopak v hodu na koš se jí moc nedařilo. …

U zábavných disciplín vydrželi senioři sportovat celé odpoledne. A kdo zrovna nezávodil, alespoň z hlediště hlasitě povzbuzoval. Náladu umocnilo letní počasí i skupina Vašek a Pepa, kteří přišli účastníkům za jejich výkony zahrát. Na všechny čekaly zajímavé ceny a na výherce putovní pohár, který si po loňském úspěchu domů znovu odvezli senioři z Litovle.

Vladimíra Bartoňová