Budovu v Javorníku, kde doposud žili, čeká rekonstrukce. Přestěhovali se proto do blízkých Vlčic.

„V původní budově byly zastaralé veškeré rozvody. Navíc tam byly vesměs tří a čtyřlůžkové pokoje. Několik se jich nacházelo v podkroví, kam vedly jen točité schody. Postupem času přibývalo nepohyblivých klientů. Rekonstrukce byla opravdu nutná,“ shrnula zástupkyně vedoucí domova Marie Losmanová.

Do prostor bývalého zámečku s rozlehlým parkem a rybníkem se dvacítka seniorů, personál domova a kočka Rozárka přestěhovali letos v srpnu. Obývají přízemí budovy, ve které její současný majitel vybudoval osm sociálních bytů.

Jesenická Charita vybírala z několika potenciálních objektů, pro vlčický zámeček se rozhodla kvůli jeho bezbariérovosti.

„Jsme tu spokojeni. Jen nám chybí větší společný prostor. Jako jídelna slouží rozšířená chodba, nemáme tu společenskou místnost. Ale zase tu klienti mají u pokojů koupelny s toaletou, což v Javorníku nebylo,“ řekla Marie Losmanová.

Zmenší pokoje, vybudují nové

Jednou z klientek domova je Miroslava Tománková. „Je to tady pěkné, ale těším se zpět do Javorníku. Je tam velká zahrada s třešněmi, jabloněmi, meruňkami. Už aby nám to tam opravili,“ poznamenala.

Do budovy v Javorníku stavbaři nastoupí sedmého ledna. Pracovat budou prakticky na všem. Vymění rozvody elektřiny, okna, dveře, celou budovu zateplí.

Na půdě vybudují pokoje a ty stávající zmenší tak, aby byly jedno či dvoulůžkové. U většiny z nich přistaví bezbariérové toalety a sprchy.

Akce vyjde na zhruba 45 milionů korun, přes 24 milionů uhradí dotace.

„Na rekonstrukci bude rovněž věnován výtěžek trojice Tříkrálových sbírek: letošní, následující a té v roce 2020,“ sdělila ředitelka Charity Jeseník Helena Paschkeová.

Do opravené budovy se budou moci senioři vrátit v půli roku 2020.