Zábřeh je tak první město v šumperském okrese a teprve druhé na severu Olomouckého kraje, jehož obyvatelé mohou takovou pomoc využívat.

Služba je určena pro lidi starší 65 let a handicapované. Nejprve si musí na pracovišti Charity vyřídit smlouvu a převzít průkazku.

Pak mohou po předchozím objednání až osmkrát za kalendářní měsíc využít přepravu. Jízda je vyjde na třicet korun.

Zatímco v jiných městech vozí seniory specializované taxíky k lékaři, na úřad, poštu či nádraží, v Zábřehu je okruh cílových míst mnohem širší. Starší člověk se tak dostane i za kulturou, sportem, na nákup nebo ke známým.

„Je to služba, která má sloužit k aktivizaci starších lidí, aby nemuseli zůstat doma mezi čtyřmi zdmi. Chceme předcházet tomu, aby si nikdo nemusel stýskat: ‚Já se tam přece nedostanu, to není pro mě‘,“ objasnil ředitel Charity Zábřeh Jiří Karger.

Provoz zatím bez dotací

Seniory bude v pracovní dny od 7 do 15.30 hodin vozit Martin Beníček.

„Jezdil jsem s dodávkou v mezinárodní přepravě. Chtěl jsem si vyzkoušet nový obor, sociální sféru. Mám rád řízení i práci s lidmi a toto mi to umožňuje,“ poznamenal mladý muž.

Bílý Volkwagen Caddy Charita pořídila díky příspěvku města Zábřeh. Samotný provoz zatím dotován není.

„Chceme udělat roční zkušenost a získat přesný obraz, jak je služba využívána. Teprve potom chceme požádat o dofinancování z městského rozpočtu,“ sdělil Jiří Karger.

Kromě samotného města bude zábřežské SeniorTaxi pokrývat i místní části Hněvkov, Pivonín, Dolní Bušínov a Václavov. Jsou to právě vesnice, kde lidé mívají s dostupností větší problémy než ve městech. Na venkov by se mohla služba časem rozšířit.

„Do cílových destinací bychom do budoucna mohli přidat zdravotnická zařízení v regionu, například Šumperskou nemocnici,“ uzavřel Jiří Karger.