„Stavební práce jsou hotové, jen elektrikáři dolaďují některé věci. Nedodělků je minimum, jsou to drobnosti, které nebrání v užívání," řekl jeden ze zakladatelů projektu Senzionu a ředitel šumperské společnosti SHM Pavel Holubář.

Senzion vyrostl ve Velkých Losinách na rozsáhlém pozemku mezi železniční tratí a hlavní silnicí.

Tvoří jej čtveřice budov s 27 apartmány, mezi nimiž se nachází nádvoří s altánem a jezírkem.

V zadní části areálu vzniká park, seniorům zde budou k dispozici mimo jiné záhony pro pěstování zeleniny.

Komplex je určený pro seniory, kteří nejsou odkázáni na péči cizího člověka a chtějí svůj život žít aktivně.

„Pro obyvatele chystáme řadu volnočasových programů. Chceme, aby si program vytvářeli sami, a my jim pomůžeme jejich nápady naplňovat," řekl Pavel Holubář.

Součástí Senzionu je tak malá tělocvična, dílna pro ruční práce, velká místnost pro společenské akce, oslavy či hudební aktivity, hobby kuchyň nebo samoobslužná kavárnička.

Kromě toho bude vedení Senizonu pro zájemce z řad obyvatel pořádat například zájezdy.

Senzion, nový komplex nájemních bytů pro seniory ve Velkých Losinách

Zaplaceno ze soukromých zdrojů

Komplex vznikal bezmála rok a půl.

„Losiny jsou hezká obec se spoustou pamětihodností, teď tu navíc postavili termální park. Pro aktivní seniory je to dobré místo k životu," míní Jana Čermáková, která má ve Velkých Losinách příbuzné.

Senzion je první soukromé bydlení apartmánového typu pro seniory v širokém okolí. Projekt jeho tvůrci financují ze soukromých zdrojů a není zatížen žádnou půjčkou či jiným dluhem.

„S mým obchodním partnerem jsme si řekli, že bychom rádi udělali něco navíc mimo naše podnikání. Věc, která je společensky potřebná a bude mít trvalejší hodnotu," objasnil motivaci pro vznik Senzionu Pavel Holubář.

Bydlení v „senzačním penzionu" si dosud závazně zarezervovalo pět seniorů.

„Na den otevřených dveří máme avizováno hodně návštěv lidí, kteří se chtějí rozhodnout na místě. Po sobotě budeme ohledně počtu budoucích nájemníků o hodně chytřejší," uzavřel Pavel Holubář.