„Bohužel doplňování skladu s potravinami je stále obtížnější, proto jsme se rozhodli pro tuto formu podpory. Zkoušeli jsme se domluvit na spolupráci i s obchodními řetězci, kam jsme chtěli umístit boxy na potraviny, ale řetězce nám to většinou neumožnily. Argumentovaly hygienickými důvody," řekl František Klíč, vedoucí charitního střediska Naděje, pod nějž spadá i potravinový sklad.

Zájemci ochotní pomoci mohli ve středu 8. října do stanu před kostelem svatého Bartoloměje celý den nosit převážně trvanlivé potraviny, jako je mouka, těstoviny, rýže, olej, luštěniny, konzervy, zavařeniny, instantní polévky nebo máslo, ale také přebytky ze svých zahrádek nebo sadů.

Ročně takto Charita rozdá několik stovek balíčků s potravinami lidem v nouzi. Při rozdělování potravinové pomoci vždy provádí sociální šetření aby se zjistilo, zda dotyčný má na takovou pomoc opravdu nárok.

„Vždy zkoumáme sociální potřebnost. Jedná se například o rodiny s dětmi, kdy rodiče jsou závislí na sociálních dávkách, klientky Azylového domu pro matky, ale také o bezdomovce. Těm zároveň nabízíme dobrovolnickou práci, které je dost, a záleží na nich, zda se zapojí," vysvětlil František Klíč.

Upozornil také, že ve městě přibývá sociálních ubytoven, další lidé se ocitají v nouzi kvůli pracovním agenturám. Ty si najímají firmy, které rychle potřebují sehnat zaměstnance. Agentury pak přivezou lidi z různých koutů republiky, a když už o ně firma nemá zájem, tak je zase propustí. Tito lidé se pak ocitají bez prostředků v neznámém prostředí.

Potravinová sbírka se kromě Zábřehu uskuteční také v Mohelnici, a to v pátek 10. října v charitním stánku na náměstí Svobody v době od devíti do sedmnácti hodin. Zájemci pak mohou potraviny kdykoliv přinést na recepci Charity Zábřeh v Žižkově ulici. Už brzy bude sběrný box na potraviny umístěný také v zázemí Charity v Mohelnici v Zámecké ulici.