Nová pracovní příležitost se ale rýsuje i pro obyvatele Hanušovicka. Letohradský podnik OEZ, který také patří do rodiny Siemensu, chystá totiž otevření nové haly v Králíkách. Do města blízko hranice s Polskem i dnes dojíždí za prací řada lidí z Hanušovic a z Malé Moravy.

„Lidi byli vždycky zvyklí do Králík dojíždět, hodně jich dřív pracovalo v tamní Tesle, podnik kdysi dokonce svážel zaměstnance speciálním autobusem. Autobusové spojení je dobré, takže by otevření nové výroby mohlo naší obci hodně pomoci,“ řekl starosta Malé Moravy Antonín Marinov (nez.).

V Malé Moravě byla na konci listopadu druhá nejvyšší nezaměstnanost z obcí Hanušovicka. Téměř každý čtvrtý obyvatel obce je bez práce, v reálu to představuje 72 lidí. V celém mikroregionu Hanušovicko přesahuje míra nezaměstnanosti devatenáct procent.

Letohradský podnik OEZ je největší výrobce nízkonapěťových jističů v České republice. V areálu firmy Incot v Králíkách si pronajal tři výrobní haly. Ve dvou již běží výroba stávajících produktů, která byla do Králík společně se sedmdesáti zaměstnanci převedena z Letohradu.

„Ve třetí králické hale spustíme ve druhé polovině roku výrobu zcela nového jističe. Nábor zaměstnanců spustíme v průběhu roku, až bude zcela jasné, kdy výroba začne. Zatím počítáme s výrobou na dvě směny pro zhruba 120 lidí, v ideálním případě by mohlo jít i o třísměnný provoz, který by zaměstnal až 180 pracovníků,“ uvedl mluvčí Siemensu Pavel Kaidl.

V areálu Siemensu v Mohelnici finišuje stavba nové haly, kde se budou vyrábět speciální a zákaznická provedení elektromotorů - například pro ventilátory na odsávání spalin a kouře v případě požáru v tunelech.

„V rámci koncernu bylo rozhodnuto o zvýšení výrobní kapacity a přesunutí výroby z německého Bad Neustadtu do Mohelnice. Výrobu v nové hale spustíme začátkem dubna. Investice přesahuje dvanáct milionů eur a přinese téměř dvě stě pracovních míst,“ informoval ředitel mohelnického Siemensu Pavel Pěnička.

Na rozjezd výroby firma vyčlenila a zaškolila zkušené zaměstnance z jiných oblastí závodu. Uvolněná místa ve výrobě standardních motorů doplňuje náborem nových zaměstnanců.

„Plánovaného objemu výroby v nové hale dosáhneme až ve druhé polovině roku. Do té doby hledáme montážní dělníky, lakýrníky, manipulační pracovníky a pracovníky pro přípravu materiálů a balení motorů. Hledáme také dělníky v elektrotechnice a dělníky s kvalifikací s takzvanou vyhláškou 50 pro obsluhu elektrických zařízeních,“ uvedl Pavel Kaidl.

Podle poslední listopadové statistiky byla na Mohelnicku míra nezaměstnanosti 9,5 procenta. To znamená, že o práci se tam uchází 923 lidí.