Pohyb chodcům a řidičům komplikuje na komunikacích ve středu ráno slabá vrstva ledu. V regionu mrholí a déšť na studeném povrchu namrzá.

„Ráno jsem šel na vlak a z kopce jsem se musel klouzat. Jinak bych asi na namrzlé cestě upadl," konstatoval Jan Pospíšil, který byl v Zábřehu krátce po sedmé hodině svědkem dopravní nehody.

Na křižovatce ulic Postřelmovská a Závořická nedaleko motelu se srazilo osobní auto s linkovým autobusem. „Řidič osobáku jel z kopečku na namrzlé ulici a s největší pravděpodobností nedobrzdil," popsal střet Jan Pospíšil.

Podobná nehoda se stala v témže čase v Hrabišíně. I zde se střetlo osobní auto s autobusem. Dokonce čtyři osobní auta se srazila o půl sedmé na křižovatce ulic Dolnostudénská a Uničovská v Šumperku.

Poslední nehoda, o níž informoval web dopravniinfo.cz, se stala okolo sedmé hodiny v Rudolticích, místní části Sobotína. Na silnici první třídy se zde srazila tři auta, z nichž jedno skončilo na střeše. I tento střet se stejně jako všechny ostatní naštěstí obešel bez zranění.

Ledovka způsobila také problémy v autobusové dopravě. Na některých zastávkách lidé vyhlíželi svůj dopravní prostředek i desítky minut. V řadě případů totiž museli řidiči linkových spojů čekat na silničáře, až ošetří komunikace pokryté ledovkou.

„Spoje jezdí podle možností. Hlavní tahy jsou sice rozsolené, ale na silnicích nižších tříd je to špatné. Ráno se autobusy nedostaly například do Vernířovic nebo Rejchartic," sdělil ve středu ráno Pavel Šefl z šumperské pobočky Arriva, která v regionu provozuje autobusovou dopravu. Autobus podle jeho slov zůstal stát také v Temenici. Narazilo do něj osobní auto a řidič musel čekat na policii.

Zledovatělé cesty zaměstnaly silničáře. Ti upozorňují na problematickou situaci na silnici ze Šumperku do Hanušovic, která vede přes Kopřivnou.

„Na třináctikilome­trovém úseku mezi Šumperkem a Hanušovicemi je nebezpečná ledovka. Vyskytuje se po celé komunikaci," zveřejnili silničáři na webu dopravniinfo.cz výstrahu, která platí do čtvrt na jedenáct dopoledne.

Silnice v okrese Šumperk jsou sjízdné, ale řidiči musí dbát zvýšené opatrnosti. Nebezpečím je mrznoucí déšť.

„Hrozí namrzání vozovek. Na vozovkách udržovaných inertně ve vyšších polohách a lesních úsecích leží souvislá, ujetá, zledovatělá vrstva sněhu s posypem," uvádí silničáři v hlášení ze čtvrt na osm ráno.

Situace na silnicích na Jesenicku je klidná. Cesty jsou zde sjízdné bez omezení.