Lékaři vždy na konci roku hlásí zvýšený počet poranění od petard

Problémem, který stále častěji trápí záchranáře i policisty, jsou děti, kterým se do rukou dostane pyrotechnika vyššího stupně nebezpečnosti. Mnozí prodejci totiž nedodržují podmínky jejího prodeje nezletilým.

„Zaznamenali jsme případ, kdy hoši v parku házeli petardy směrem k nedaleko stojícím dívkám. Znenadání jeden z chlapců hodil petardu přímo na děvče, kterému petarda zapadla za bundu. Došlo k explozi a dívka měla nejen poničené oblečení, ale i popáleniny na zádech,“ stojí v prosincové tiskové zprávě Hasičského záchranného sboru (HZS) Olomouckého kraje.

Spousta prodejců porušuje podmínky prodeje nejen tím, že prodává pyrotechniku nezletilým. Často ji také nesprávně skladuje. Před Vánoci měli pracovníci HZS Olomouckého kraje sedm kontrolních akcí zaměřených na prodej pyrotechniky. Zjistili čtyři případy nevhodného umístění stánku s těmito výrobky.

Rady pro bezpečné užívání pyrotechniky-Zde

Na internetu vládne anarchie

Zvláštní kapitolou je prodej zábavní pyrotechniky na internetu. Existuje totiž velké množství e-shopů, které toto zboží nabízejí. Velkým úskalím je zde věk kupujícího. V případě pyrotechniky druhé třídy, která se na síti běžně prodává, je prodej povolen pouze osobám starším osmnácti let, na internetu však není možnost věk ověřit. Nebezpečné výrobky si tak může objednat i nezletilý. „Prodej přes internet funguje na dobré slovo, stejně jako prohlížení pornografických stránek, odkliknete, že je vám osmnáct, a koukáte se, taky to nikdo neověřuje,“ reagoval on-line prodejce zábavní pyrotechniky Petr Růžička.

V kamenných obchodech je tomu jinak, prodejce musí mít na viditelném místě umístěno upozornění, od jakého věku se daná pyrotechnika prodává. Zboží na svém obalu nese označení třídy nebezpečnosti, s čímž souvisí věková hranice prodeje. Samozřejmě je prodavač oprávněn vyžádat si občanský průkaz od mladistvého pro ověření jeho věku, podobně jako je tomu v případě prodeje alkoholu nebo tabákových výrobků.

Do první třídy se řadí různé prskavky, blikavky, kapsle, práskací kuličky nebo například třaskavé proužky. Některé jsou však výrobcem označeny již jako druhá třída, i když se na pohled vůbec neliší. „Tak je tomu u některých prskavek. Lidé se diví, že jedny prskavky jsou jednička, jiné dvojka, a proto je nemůžu prodat mladším osmnácti let. Těch šest korun mi za ty případné problémy nestojí,“ uvedla Kamila Bezlojová, která prodává zábavní pyrotechniku v přízemí olomouckého Prioru. Do druhé třídy nebezpečnosti pak standardně spadají římské svíce, fontány, gejzíry, rakety a světlice.

Prodejce zranění nezpůsobuje

Výrobky vyšších tříd jsou určeny přesně určeným specialistům a smí být prodány pouze držitelům průkazu, který vydává Český báňský úřad. V běžných prodejnách byste se tak s nimi vůbec neměli setkat.

Veškerou zodpovědnost za problémy se zábavní pyrotechnikou však nenesou prodejci. Bohužel za zranění většinou mohou ti, co rachejtle a petardy odpalují. Nedodržení návodu k použití a bezpečnostních pokynů vede k mnoha zbytečným úrazům.

„Vloni na Silvestra jsme měli jeden případ popálenin na Šumpersku, v Olomouci naštěstí nic. To, že evidujeme tak málo případů, je však způsobeno tím, že většina poraněných nevolá záchranku. Většinou se sami dopraví na traumatologii fakultní nemocnice ,“ uvedl Ivo Mareš, vedoucí olomoucké záchranné služby. Zranění způsobená výbuchem petardy jsou většinou pouze lokální a bezprostředně neohrožují život pacienta.

„Jedná se o popáleniny prvního stupně. Když vybuchne petarda v ruce nebo v kapse, dochází k popáleninám druhého stupně. V těchto případech může dojít také k amputaci části ruky, většinou prstu. Takové úrazy jsme zaznamenali v minulých letech dva,“ dodal.

Tento typ zranění je naštěstí pouze sezonní záležitostí. „Během roku se s případy úrazů vlivem nesprávného zacházení se zábavní pyrotechnikou nesetkáváme, jedná se jen o silvestrovskou noc, případně o Mikuláše,“ řekl Mareš.