Malá rozhledna je vyrobená ze dřeva a kovu. Z vyhlídkové plošiny ve výšce pěti metrů se návštěvníkům naskýtá nádherný rozhled po širokém okolí. Pěkně je odtud vidět celé panorama Jeseníků s nejvyšší horou Pradědem nebo Hanušovickou a Zábřežskou vrchovinu. Jako na dlani se před návštěvníkem rozprostírá Šumperk, Zábřeh a vesnice okolo i údolí kolem řeky Moravy až k Mohelnici.

„Jsme v Šumperku na návštěvě u známých a řekli nám o tom, že je tady blízko nová rozhledna, tak jsme se vyrazili podívat. Přestože stavba není moc vysoká, je odtud opravdu nádherný výhled," pochválil rozhlednu turista Petr Spurný, který sem dorazil s rodinou ze středních Čech.

Za poznáním Bludova a jeho okolí mohou zájemci vyrazit po čtyřech nových značených trasách. „Naučné stezky nesou názvy řemeslná, geologická, zvířecí a venkovský okruh. Součástí této rozsáhlé investiční akce byla i rekonstrukce několika drobných staveb a především obnova kapličky," přiblížil starosta Bludova Pavel Ston.

Kaplička stála v centru obce sto padesát let. Zbourali ji těsně před pádem komunistického režimu. Teď se dočkala obnovy. „Při stavbě jsme vycházeli z dochovaných dokladů, takže se jedná vlastně o věrnou kopii," dodal bludovský starosta.

Práce stály i s daní z přidané hodnoty přibližně 5,8 milionu korun. „Tuto akci jsme mohli uskutečnit jen díky dotaci. Osmdesát procent nákladů jsme získali z Evropské unie, dalšími pěti procenty přispěl Státní fond životního prostředí," vysvětlil Pavel Ston.

O tomto víkendu čeká obec velká sláva. V pátek 11. září odstartují Žerotínské slavnosti na místním zámku, které jsou spojené s oslavou patnáctých narozenin zdejší skupiny historického šermu Páni z Bludova.

Program odstartuje v pátek v devatenáct hodin slavnostní dobový průvod od žerotínské hrobky ke znovuobnovené kapličce svatého Kříže a pak k zámku. Tam budou k vidění ohňové souboje a show v podání Pánů z Bludova, Šermířského spolku Šumperk a skupiny Akáda – meče, blesky. Vše doprovodí dobová hudba Codex a bubeníci Tambour.

V sobotu program potrvá od deseti hodin ráno do deseti do večera. Vystoupí šermířské, taneční a hudební skupiny Páni z Bludova, Mohelnická sebranka, Conducti z Valašského Meziříčí, kejklíř Tomáš Křupala, Codex a bluegrassová a country kapela Zbořec.

Chybět nebude ani dobový jarmark, soutěže a hry pro děti nebo vystoupení místních spolků. Zájemci se mohou každou celou hodinu vydat s průvodcem na prohlídku jinak nepřístupného bludovského zámku. Historik Drahomír Polách na přednášce přiblíží osudy a příběhy Žerotínů na severozápadní Moravě.

V neděli 13. září pak v lázeňské obci slavnostně otevřou novou vyhlídku na Brusné. Začátek je v patnáct hodin. Přístup k vyhlídce je od Panenky Marie na křižovatce hlavního tahu ze Šumperku na Zábřeh a odbočky na Sudkov po naučné stezce Bludovská stráň, kterou kopíruje žlutá turistická značka.