Na Haiti už jedenáctým rokem působí Arcidiecézní charita Olomouc. Pomocí Adopce na dálku pomáhá tamním dětem získat vzdělání. Další projekty podporují opravy a budování nových tříd, vzdělávání pedagogů nebo místním lidem přispívají na stavbu obydlí.

Do kampaně Na zdraví Haiti se nyní může zapojit každý, kdo si připije sklenkou kohoutkové vody a zaplatí za ni od jedné koruny výše do kasiček umístěných ve vybraných podnicích.

Čtyři z nich jsou i v Zábřehu: Levandulová kavárna, restaurace Santorini, Caffé bar Lucerna a Castaňa Tex-Mex. Kampaň potrvá do konce října.

Dvojice ošetřuje potřebné

Přímo na Haiti nyní působí dvojice Klára Löffelmannová a Martin Zamazal z Arcidiecézní charity. V těchto dnech měli ve vesnici Baie de Henne prohlédnout a ošetřit děti a starší nemohoucí, na které lidé v kampani Na zdraví Haiti přispívají.

Loni se tak podařilo ošetřit čtyři stovky lidí. Prohlídky přitom zachraňují životy.

Pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc Klára Löffelmannová a Martin Zamazal pomáhají na hurikánem zpustošeném Haiti.Zdroj: Arcidiecézní charita OlomoucJejich plány ale zkřížily záplavy. Přímo v Baie de Henne zemřelo pět lidí, osm set jich bylo evakuováno. Cesty jsou odříznuté.

„Škola Sainte Maria Goretti, kde děláme projekt Adopce na dálku, je již podruhé od hurikánu Matthew uzavřená. Slouží jako útočiště pro oběti záplav. Cesta do vesnice je zatím nepřístupná," hlásila v pondělí 24. října Klára Löffelmannová přímo z Haiti.

Během dalšího dne se počasí trochu umoudřilo, takže voda opadá. Dvojice se tedy vydala na cestu do poničené vesnice.

Charitní pracovníci během své mise také zjistí, jaké škody napáchal hurikán na severozápadě země. Poté naplánují pomoc s obnovou zničených obydlí. S novou střechou a zajištěním stavebního materiálu pomohou také obyvatelům haitského jihu, kde hurikán řádil nejvíce.

Pomáhají materiálně

Tým se o tom přesvědčil na vlastní oči minulý týden a začal s místními organizovat systém obnovy obydlí.

„Chceme zasaženým rodinám pomáhat tak, že k opravě obydlí poskytneme potřebný materiál. Práci si rodina zajistí vlastními silami. Předpokládané rozpočty ověříme na základě zkušeností z projektu Střecha nad hlavou a podle aktuálních cen cementu, písku, dřeva či plechových plátů. Poté rozhodneme o poskytnutí příspěvků na rekonstrukci," sdělil Martin Zamazal.

Pomoc směřuje z Arcidiecézní charity Olomouc a také z farnosti Zábřeh už několik let.

Humanitární mise ze Zábřehu byla před lety v přímořské oblasti Baie de Henne, zábřežský děkan František Eliáš tam vedl výstavbu mola, které přineslo vesnici zdroj pitné vody a filmař Martin Strouhal natočil na ostrově dokumentární film.

Jak pomoci Haiti
Sbírka pro Haiti – finanční příspěvky dárců na účet 43–9935450227/0100
Dárcovskou SMS ve tvaru DMS HAITI na číslo 87777
Kampaní Na zdraví Haiti (vybrané podniky v Olomouci, Zábřehu, Svitavách, Přerově a Hranicích)