Hotelová škola v Jeseníku nyní zavedla výuku polštiny. Zájem mezi mladými lidmi je o ni veliký.

„Kolega, který učil angličtinu a němčinu, si dokončil kvalifikaci pro polštinu. Začala se ji učit celá jedna třída od prvního ročníku. Zájem ze strany studentů nás překvapil,“ řekl ředitel Hotelové školy Vincenze Priessnitze a Obchodní akademie Jeseník Petr Procházka.

Na Jesenicku i v širokém okolí je „hotelovka“ jedinou střední školou, kde se polština vyučuje.

„Nevím, že by se v okolí hranic někde učila. Nejbližší škola bude až na Ostravsku nebo Těšínsku,“ poznamenal ředitel Procházka.

Do cestovního ruchu i firem

Výukou polštiny škola reagovala na poptávku podnikatelů.

„Zájem o pracovníky se znalostí tohoto jazyka je zejména v oblasti cestovního ruchu, ale i ve firmách jako je Fenix, Omya nebo Stomix,“ sdělila Jana Franková, ředitelka úřadu Okresní hospodářské komory Jeseník.

První ze jmenovaných firem vyrábí topné systémy, zbylé dvě podnikají ve stavebnictví.

S polským jazykem má hotelová škola zkušenosti. V minulosti zde dojížděli studovat mladí Poláci. Maturitní zkoušku jich na denním studiu složilo zhruba deset.

V současnosti má přeshraniční žáky opravárenské učiliště v Králíkách. Zápisový lístek zde odevzdali dva mladí lidé z polského Domaszkówa, vesnice zhruba patnáct kilometrů od českých hranic.

„Polští žáci pro nás představují velice zajímavý potenciál. Doufám, že se jich příští rok přihlásí víc. V budoucnu by mohli tvořit jednu třídu,“ řekla nedávno ředitelka učiliště Petra Doubravová.