Modernizace školy ve Vápenné neběží tak hladce, jak by si vedení radnice a školy přálo. Po patnáctimilionové injekci, za kterou obec postavila novou přístavbu, kde mají vzniknout nové učebny, družina, sociální zařízení, v podkroví ateliér a na půdě plynová kotelna, museli stavbu na tři roky zakonzervovat.

Až minulý rok poslalo ministerstvo financí do Vápenné dalších sedm milionů korun. „Za tyto peníze jsme pořídili kompletní střechu nad celou školou. Vybudovali jsme železobetonové schodiště, sociální zařízení v podkroví, okna, podlahy, zateplení a protihlukovou izolaci,“ vyjmenoval starosta Vápenné Leoš Hannig (KDU-ČSL), k čemu obec využila státní dotaci.

Základní škola už na modernizaci získala dvaadvacet milionů korun, ale na dokončení všech prací to stále nestačí. „Potřebujeme ještě sedmnáct milionů korun. V letošním roce jsme požádali o dvanáct milionů korun, které potřebujeme na zateplení střechy, úpravy vnitřních prostor, na novou plynovou kotelnu, výměnu oken na staré budově a na topení,“ řekl Hannig.

Po dokončení kompletní rekonstrukce bude mít škola novou zateplenou fasádu. Žáci se dočkají také hřiště.

Ve Vápenné si neumějí představit, že by na další finance čekali opět několik let. Všechny práce chtějí mít hotové co nejdříve. Doufají, že se dočkají další státní dotace, přestože škola už několik let bojuje s nedostatkem žáků a obec doplácí na mzdy učitelů.