Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze zámku může být hotel nebo škola

LOUČNÁ NAD DESNOU - Chátrající zámek v Loučné nad Desnou by se již brzy mohl dočkat nového majitele. Z objektu by mohl vzniknout hotel nebo škola.

13.8.2007
SDÍLEJ:

Chátrající zámek v Loučné nad Desnou Foto: DENÍK/ Michal Čevelíček

„Kvůli vzájemným sporům potomků bratrů Kleinových, kteří zámek koupili v polovině devatenáctého století, zatím nemohl být prodán zájemci, jenž by jej zvelebil,“ řekl starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek.

Bratři Kleinovi získali většinový podíl ve společnosti vlastnící zámek po dohodě s obcí v 90. letech minulého století, když přislíbili, že zajistí peníze na opravu. To se ale nestalo. Vlastnický podíl Kleinových ve společnosti je mezi ně rozdělen rovným dílem, s čímž však nesouhlasí. Jeden z nich tvrdí, že vložil do oprav zámku více peněz než druhý, a proto není poloviční dělení spravedlivé. Soudní spor nebere konce a budova s bohatou historií se bez investic na opravy rozpadá. Obec do zámku vložila 2,5 milionu korun použitých na opravu fasády, krovů a střechy centrální kaple, ale na celkovou rekonstrukci peníze nemá. Zámek je nyní natolik zdevastován, že mu nemohlo uškodit ani to, že byl před půl rokem pronajat místní firmě a využíván jako paintballové hřiště.

„V prostorách, které využíváme, už není nic, co by se dalo zničit. Ze zdí jsou strhané omítky a podlahy také chybí,“ řekl majitel loučenské firmy provozující adrenalinové sporty Martin Kocián. Smlouva na užívání zámku coby bojiště bude zrušena, aby mohl být zámek přebudován na hotel. Ovšem rekonstrukce se uskuteční, jen pokud se novému investorovi podaří dohodnout s potomky bratří Kleinových, kteří zámek v devatenáctém století vlastnili.

„Kupci by byli ochotni se do soudních rozepří vložit a podíly obou stran odkoupit. V případě, že by se zájemci povedlo uspokojit nároky obou rodin, mohl by získat plný podíl na vlastnictví zámku už letos,“ sdělil starosta Loučné Pavel Martínek (ČSSD). V současnosti projevily o odkup zámku zájem dvě společnosti, jedna kanadská, druhá rakouská. Kanadský investor si podle starosty obce zatím přeje zůstat v anonymitě. Jeho nabídka obsahuje také možnost odkoupení zámeckého parku, kterého se však obec nechce vzdát. Změnou vlastníka by totiž mohla přijít o téměř dvacet milionů korun, které získala z takzvaného Norského fondu na jeho obnovu. Zástupci vídeňské mezinárodní společnosti CA IMO se k průběhu jednání kvůli křehkosti vztahů při vyjednávání odmítli vyjádřit.

Poslední zájemce, který se zajímá o možnost využití zámku, uvažuje o přebudování objektu na speciální internátní školu waldorfského typu. K uskutečnění projektu uvažuje o získání peněz ze strukturálních fondů Evropské unie spolu s příspěvkem z českých fondů. V zámku by vznikla moderní škola pro děti s mentálním postižením, autistické a trpící Aspergerovým syndromem. Za příklad pro zřízení školy by posloužily podobné ústavy v Anglii. O tomto projektu však zájemce zatím pouze uvažuje. V zájmu obce Loučná nad Desnou je především záchrana historické budovy.

„Menšinový podíl obce ve společnosti vlastnící zámek bychom byli ochotni odprodat i za symbolickou cenu, pokud by se do zchátralého zámku konečně vložily peníze potřebné na opravu. Vše ale stále stojí a padá na tom, jak se právníkům podaří dohodnout s Kleinovými,“ dodal Martínek.

13.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Letiště v Šumperku. Ilustrační foto

Novou dráhu na letišti vybudují až příští rok. Bude bezpečnější a méně hlučná

Ilustrační foto

Draci začali v Opavě dobře, potom ale nezvládli závěr

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Ani po více než deseti letech nevzala veřejnost ani učitelé sloučenou základní školu v Jeseníku za svou. Ukázala to nedávná analýza. Důsledkem může být, že velká část žáků při přestupu na druhý stupeň odchází do sousedních obcí.

Město strážníkům přidá na výplatě. A stále hledá nové

O zvýšení platů městských strážníků rozhodli šumperští radní. Budou dostávat o tři tisíce korun více než dosud. Město si tak chce městské policisty udržet a také nabrat nové lidi. To se zatím nedaří.

Senior v zatáčce sestřelil Alfu Romeo

Dvě auta se střetla v úterý 17. října po osmnácté hodině mezi obcemi Zábřeh a Rovensko.

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Mimořádně komplikovaným úkolem je vyproštění havarovaného autojeřábu z hrany dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Ani pátý den po nehodě práce ještě nezačaly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení