„Byl zrovna měsíc knihy a v naší školní knihovně to moc poznat nebylo,“ zavzpomínala Tichá na začátky dnes již tradiční celoškolské akce.

„24 hodin čtení ji mělo oživit a také děti ke knihám více přitáhnout,“ dodala s tím, že spaní pro ty, kteří by celou noc číst nevydrželi, z organizace jaksi samo vyplynulo.

Dnes čtou malí i velcí, od slabikujících prvňáčků, až po zdatné deváťáky, které nezřídka přicházejí povzbudit absolventi školy. Ty pak organizátoři do předčítání také zapojují.

„Teď jsem dočetla, vydržela jsem celou hodinu,“ svěřila se jedna z dívčí čtveřice osmáků, kteří mají každoročně organizaci čtení na starosti. „Ustlaly si“ proto přímo mezi knihami a vymýšleli nejnemožnější kombinace, kde všude se dá číst.

„Máme s sebou oblíbené tituly a také kávu a energeťák. To by mělo na celou noc stačit,“ svěřila se parta mladších spolužaček, která se zabydlela na chodbě a čas si krátila hraním na ukulele.

Jiní se vybavili pastelkami nebo společenskými hrami, u kterých dobu, než na ně přijde řada, trávili.

„Loni jsem vydržel do půl jedné, letos to vidím na třetí hodinu ranní,“ zhodnotil v pořadí čtvrtou účast čtvrťák Michal. Prvňáček Mareček se zase těšil na půlnoční čtení.

„To už bude sobota, určitě vydržím,“ dodal k představě, jak si hodlá své první dvacetičtyřhodinové čtení ve škole užít.

Škola se do čtení pustila v pátek v 8 hodin ráno, poslední stránky se dočítaly v sobotu před osmou. U knih se postupně vystřídali zástupci všech tříd, četl i ředitel a starosta města.

Noční čtení pak za první stupeň zajišťovalo 13 dětí školního čtenářského kroužku a dalších pět desítek dobrovolníků ze stupně druhého. V polovině času se jejich počet zastavil na 425.

„Kýžené pětistovky čtoucích asi nedosáhneme, ale i tak to bude účast rekordní,“ okomentovala zájem o hlasité čtení, který podle ní rok od roku stoupá, garantka Tichá.

„Dopoledne jsme četli české dějiny, na odpoledne vybrali Sue Towsendovou a její Tajný deník Adriana Molea. Máme ho čtyři díly, tak uvidíme, kam až se dočteme,“ svěřila se sympatická organizátorka s náplní letošního večera a noci, jejichž součástí bylo i výtvarno na téma Pohled klíčovou dírkou do knížek nebo háčkování na podporu školou adoptovaného chlapce na Haiti.