Slavnostní loučení se konalov páteku školy na sídlišti Severovýchod. Po projevech a hymnách Američané zasadili horský vavřín, kterému se také říká bobkovišeň. Právě ten je totiž symbolem Pensylvánie, odkud pocházejí.

Čtyřiadvacet amerických studentů a sedm pedagogů má za sebou perné dny. Jejich program byl nabitý, kromě zajímavých míst v našem regionu navštívili také Vídeň, Prahu, Osvětim i polskou Wieliczku.V pátekještě vyrazili na Bouzov a do Olomouce.V sobotu, 26. květnaodjíždějí do Prahy a z Ruzyně odlétají domů. „Wonderfull,“ to bylo slovo, které z úst zámořských hostů bylo slyšet poměrně často.

„Většina dětí je z farmářských rodin, řada z nich třeba nebyla ani ve velkých městech jejich státu. Jsou tady ze všeho nadšeni. Nebylo nic, co by je vyvedlo z míry. Už když se ve své škole o naší zemi učili, udělali si o ní obrázek. Řadu informací získali také z korespondence, takže měli představu, kam jedou,“ řekla učitelka Hana Machová, která kontakt mezi zábřežskou školou a školou v pensylvánském Hookstownu zprostředkovala.

Během pobytu také vznikla nová přátelství. „U nás doma byla ubytovaná Brooke a je to bezvadná holka. Budeme si psát a na podzim se zase uvidíme. U všech dětí jsem si všimla, že mají daleko více zdravého sebevědomí a jsou mnohem otevřenější než my,“ řekla Dominika Andrlová.

Hostitelé Američanům nabídli pestrý program. Jak zahraniční pedagožky konstatovaly, laťka byla nasazena poměrně vysoko. Do zámoří se děti ze Zábřehu podívají na podzim, kdy je na oplátku budou hostit pensylvánské děti.