Branku od zahrady, která byla stále odemčená, musí uzamykat a navíc musí přidat branku oddělující budovu od zahrady.

Tříletá Kristýnka ukázala, že dítěti stačí skutečně málo, aby uteklo. Její cesta za maminkou a nemocným bráškou naštěstí dopadla dobře.

Na čtvrtek, kdy Kristýnka zmizela, se personálu mateřinky nevzpomíná dobře. „Za třicet let praxe se mi nic takového nestalo. Ještě teď je mi z toho zle. My jsme to zjistili, až nám holčičku přivedli policisté,“ řekla zástupkyně ředitelky Irena Šťastná.

Z celého incidentu je učitelka zdrcená. Nechce ani domyslet, co by následovalo, kdyby se dítěti něco stalo. „Hlavně, že je v pořádku,“ řekla s úlevou.

Chvilku nepozornosti si však bude dlouho vyčítat. Přitom Kristýnku měli s kolegyní stále na očích. „Od rána byla plačtivá. Chtěla za maminkou, stýskalo se jí po bráškovi, který je doma nemocný,“ přiblížila situaci Šťastná.

„Pak jsme šly uklízet hračky, sehnuly jsme se a to byl mžik. V tom chumlu si ani nevšimnete, že vám jedno dítě schází. Ony jsou velmi bystré a umí si najít cestu,“ řekla Irena Šťastná.

Na svou obhajobu uvádí, že září je pro učitelky nejnáročnějším měsícem. Jen v Kopretině mají jedenáct nových dětí, které prozatím znaly jen mámu a hodně se jim stýská. Kristýnka je jedním z těchto dětí.

Maminka podle informací ze školky nemíní z celé věci vyvozovat důsledky. „Řekla nám, že Kristýnka uteče občas i jí. Vysvětlila dceři, že nesmí ze školky utíkat,“ řekla učitelka.

Kristýnka naštěstí při svém útěku nedošla daleko. Na klidné Tyršově ulici pod vlakovým nádražím odešla od budovy školky jen kolem tří set metrů, než ji plačící objevila čtyřiadvacetiletá žena z Kutné Hory, která tudy právě procházela. Ta přivolala policisty.

Na místo dorazila hlídka, v níž byla i policistka, která začala zjišťovat, co se stalo. „Holčička ráčkovala, ale byla moc šikovná, znala celé své jméno. Policistka si všimla, že měla špinavá kolínka a dozvěděla se, že si hrála s dětmi, takže hlídka zjistila nejbližší školku, holčičku sem přivedla a vyrozuměla maminku. Policisté poučili pracovníky školky, jak ji mají lépe zabezpečit,“ řekla mluvčí jesenické policie Tereza Neubauerová.

Útěky dětí ze školek nejsou ničím neobvyklým. „Je to strašné a žádnému bych nepřála zažít to, co zažívá učitelka, když se jí ztratí dítě. I mě se to stalo. Dítě podlezlo drátěný plot a uteklo. Ale i moji kluci utekli učitelkám,“ vzpomíná na nepříjemné zážitky ze své praxe Marie Juříková z Jeseníku.

Rodiče, kteří mají své děti v Kopretině, učitelky ze selhání neodsuzují. „Já bych s dětmi nedělala. Máme dvě babičky, které dělají s dětmi, a vím, co to obnáší, takže kritizovat nebudu,“ zastala se učitelek Andrea Marcinová, která si do školičky přišla vyzvednout svou dceru.

Související článek:
Tříletá holčička utekla ze školky. Nikdo ji nehledal