To mnohým rodičům, kteří sice v okresním městě nebydlí, ale raději by volili školku v Šumperku, komplikuje život.

„Do Šumperku jezdím do zaměstnání, takže by pro nás bylo praktičtější, kdybych ráno naložila dceru a odvezla jí do šumperské školky a odpoledne jí na cestě domů z práce zase vyzvedla. Takhle jí ale musím vozit školky v Bludově, což je pro mě z domu mnohem dál než do Šumperka a ještě opačným směrem. V Šumperku jsme místo bohužel nesehnali,“ řekla paní Eva, matka čtyřleté dcery.

Podle vedoucí odboru školství šumperské radnice Hany Kolaříkové zatím na Šumpersku nehrozí, že by rodiče místo v předškolním zařízení nesehnali vůbec, i když v některých obcích je kapacita školek zcela naplněná.

„V Šumperku je stávající kapacita školek dostatečná. Zatím ze Šumperka ani z žádné jiné obce nemáme signály, že školky museli rodiče odmítat,“ řekla Kolaříková.

V Novém Malíně novostavby rostou jako houby po dešti a stěhují se do nich především mladé rodiny. Obec nyní musí kapacitu školek rozšířit, stávající dvě již nestačí. Proto radní rozhodli o výstavbě nové.

„Nyní jednáme se základní školou, kde bude otevřen nultý ročník pro děti, které mají rok do zahájení školní docházky. Ale pro stavbu školky už máme vše připraveno, stavět začneme hned, jak se dozvíme o přidělení dotace. Stavba by mohla být hotová v říjnu. Kapacitu bude mít pětadvacet dětí,“ vysvětlil starosta Nového Malína Josef Minář.

Také na zastupitele Bludova se obrátili rodiče malých dětí, které se obávají, že míst v obecní školce bude nedostatek. Podle bludovského zastupitele Stanislava Balíka st. jsou ale obavy zatím bezpředmětné.

„Jeden z objektů, který využívala bloudovská školka, byl sice před lety přebudována na zdravotnické zařízení, protože dětí bylo opravdu málo a budova by byla zcela nevyužitá. Nyní se kapacita může rozšířit o jednu třídu předškolních dětí, která bude v základní škole,“ řekl Stanislav Balík.