Klisnička Thea se narodila 20. dubna v brzkých ranních hodinách. Přírůstek pro chovatele znamená radost, ale i zvýšený dohled. „Od ostatních koní ji máme s matkou oddělenou. Staráme se, aby hříbě bylo v suchu, musíme hlídat jeho pupeční pahýl, aby se do něj nedostala infekce. Několikrát denně jdeme do stáje a nakoukneme, jestli je všecho v pořádku,“ popsala vedoucí odborného výcviku na pracovišti školy v Horních Heřmanicích Radka Vrtková.

Thea je prvním přírůstkem do školního stáda po třech letech. Zatím poslední byla její sestra Thetis. I když někteří zdejší koně jezdí na závody ve všestrannosti, slouží především výuce. Zhruba desítka žáků oboru zemědělec a farmář se na nich učí starat o zvířata. Od příštího roku k nim poprvé přibudou spolužáci z nově zaváděného oboru jezdec a chovatel.

„Je to každodenní práce. Čištění stájí, vypuštění na pastvinu, lonžování, zkoušení na uzdu, sedlání. Až po obědě, kdy je všechna práce kolem zvířat hotová, tak si sednou na koně a jedou se projet.

Ježdění je bonbonek,“ řekla ředitelka školy Silvie Pernicová.

Malá Thea je plemenem trakén. To pochází z východního Pruska. „Je to staré plemeno vyšlechtěné na všetrannost. Je také houževnaté. Ti koně museli být dobří v tahu, v drezuře kvůli vojenským přehlídkám, i ve skoku,“ objasnila Radka Vrtková.

Zda se malá Thea vydá na závodní dráhu, bude záležet na jejím charakter, který se bude postupně vyvíjet. „Kůň může mít hvězdný původ, ale skočit nemusí ani metr. V průběhu dorostu hříběte, to je do dvou let, budeme zjišťovat jeho charakter. Jestli je nakloněno k pracovitosti a bude spolupracovat. Strašně si přejeme, aby mělo sportovní dráhu, ale ukáže čas,“ uzavřela Radka Vrtková.

Oficiální křest malé Thei se v Horních Heřmanicích u Javorníku uskuteční 6. června. Akce je otevřena i veřejnosti.