„Nyní mohu s potěšením říci, že se nám podařilo ze státního rozpočtu získat dvanáct milionů korun,“ prohlásil s úlevou starosta Žulové Zdeněk Lučan.

„Kdyby tato šance nepřišla, čekali bychom, až bych byl předsedou poslanecké sněmovny,“ zavtipkoval Lučan. V pořadí je totiž už třetím starostou, který usiluje o dokončení rekonstrukce. Ta odstartovala v roce 2001, přestože podle původních plánů měly firmy zahájit proměnu školy už v roce 1996. Stát však poslal peníze až o pět let později.

Už podle prvního zdržení mohli Žulováci tušit, že modernizaci budou provázet problémy. Že ale budou tak obrovské, to nenapadlo nikoho z nich.

„Soustavně se nám nedařilo získat na dokončení stavby finance ze státního rozpočtu. Jeden rok peníze přišly, pak zase ne. Poslední dva roky jsme nedostali ani korunu,“ posteskl si starosta Lučan.

Neustálé oddalování přísunu dotací tak celou stavbu neúměrně prodražilo. Původní rozpočet počítal s částkou osmatřiceti milionů korun. S posledními dvanácti miliony korun od státu a 1,3 milionu korun z městské kasy se rekonstrukce školy vyšplhá na pětapadesát milionů korun.

Budova školy je částečně zkolaudována. V letošním roce se dočká nového kabátu i příjezdových komunikací. „V prvním patře vznikne byt správce, šatny a učebna praktické výuky,“ přiblížil starosta Lučan, na co půjde státní dotace. Dvanáctimilionovou injekci přivítali s radostí i ve škole.

„Zlepší se vzhled budovy a rozšíří prostory,“ řekla ředitelka školy Věra Mondeková. Šatny se konečně z vlhkého sklepa přemístí do patra. „Sice se podzemní prostory neustále dezinfikují a malují, ale děti se budou převlékat v lepším prostředí,“ podotkla ředitelka.

„Od začátku jsme věřili, že rekonstrukce školy bude dokončena. Nelze si myslet, že by se něco rozdělalo a nedodělalo,“ dodala ředitelka Mondeková.